Psikologjia e mjedisit Shiko më të madhe

Psikologjia e mjedisit

Sazan Guri, Marianthi Guri SAZ0020

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

PSIKOLOGJIA E MJEDISIT përshtat një cikël leksionesh në të cilën pjesëmarrësit student do të jenë të angazhuar në mendimin kritik, problemet psikologjike që dalin nga lidhjet shkak-pasojë me burim prej ndikimeve mjedisore deri në ato të marrjes së masave për shmangien e tyre.

Më shumë detaje

11109 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Barleti

3 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Qëllimi që studentët në fushën psikologjike, sociale, urbanistike, ekologjike dhe atë vetë mjedisore të kenë mundësinë dhe aftësinë të kuptojnë se si: Pse, çfarë dhe si studiohet psikologjia e mjedisit? Qasjet perceptuese – fizike të vlerësimit skenik dhe karakterizimi i perceptimit të mjedisit; Perceptimi ekologjik i mjedisit, teoritë e mjedisit - marrëdhëniet e sjelljes deri në sesi të konceptojmë ndërveprimin tonë me mjedisin; Perceptimi i tingullit dhe zhurmës dhe ndikimet e saj te njeriu; Pse psikologët e mjedisit janë të shqetësuar për motin dhe klimën?

Ndikimet psikologjike të katastrofave natyrore dhe ndikimet e ekspozimeve toksike; Hapësira personale dhe territorialiteti; Efektet e densitetit të larte te njerëzit; Ndikimet e jetës urbane tek qytetarët - përpjekjet konceptuale dhe zgjidhjet mjedisore prej arkiktektëve të problemeve urbane; Planifikimi dhe projektimi për sjelljen njerëzore apo projektimi i mjediseve të banuara dhe institucionale, mjediset e punës, mësimit dhe kohës së lirë dhe menaxhimi i terreneve natyrore për kohën e lirë; Ndryshimi i sjelljes për të ruajtur mjedisin apo sesi mund të udhëzojë psikologjia mjedisore veprime përgjegjëse për mjedisin? Ushqyerja, njeriu dhe sjelljet e tij;

Të dhëna

Faqe584
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë