Folklori Shqiptar Shiko më të madhe

Folklori Shqiptar

Gjergj Zheji LG0046

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky botim është një tekst shkollor dhe universtar për folklorin, i shkruar nga një studiues dhe njohës i zoti i kësaj fushe. Libri ka dalë pas një përvoje të gjatë në fushën e mësimdhënies në Universitetin e Tiranës, dhe Akademinë e Arteve

Më shumë detaje

46 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG
Fletët245
ISBN9789995617080

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky libër trajton që në gjenezë konceptin e folklorit dhe disiplinës së folkloristikës, tiparet kryesore dhe historikun e folkloristikës shqipare. Autori ka bërë ndalesa te Kanuni i Lekë Dukagjinit, lodrat dhe këngët për fëmijë, ritet dhe këngët e motmotit, zakonet e lindjes, ninullat, këndët e dasmës, vajet këngët e dashurisë, lirikat, këngët historike. Pjesë e rëndësishme e këtij botimi janë edhe proverbat, gjeagjezat, këngët legjendare, cikli i kreshnikëve, etj.

Po ashtu, studimi përfshin edhe informacione për lirikë, vallet dhe kostumet popullore. Aktualisht, mbetet teksti më i plotë për të njohur folklorin shqiptar si disiplinë dhe tiparet karakteristike të saj.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët245
ISBN9789995617080
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim