Bibollasit Shiko më të madhe

Bibollasit

Ramiz Gjini A-002737

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Edhe pse personazhet janë thuajse të gjithë negativë, antiepikë e kontradiktorë, këta antiheronj janë përshkruar me dhimbje, përvuajtje e dashuri, një karakteristikë e hershme që i dallon të gjitha krijimet e Ramiz Gjinit. Ky roman ka fituar çmimin "Petro Marko" si romani më i mirë i vitit 2010.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789995604554

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

"Bibolli” është një toponim alegorik i Shqipërisë postkomuniste. Situatat dhe skenat e shumta komike në tre romanet e Ramiz Gjinit përshkohen nga humori i zi, absurd, plot elemente fantastike e demonologjike, duke krijuar një strukturë shumështresore dinamike të një rrëfimi të gjallë e sugjestionues.

Është një roman që përfshin universalet absurde, nonsensin e përditshmërisë, kaosin psikologjik të një shoqërie të dalë nga diktatura.

Afresku rrëfimor të rrëmben me një galeri tipash naivë, megalomanë, mashtrues, simulakër e psikopatë, por që secili bart të vërtetën e tij.

Përmes këtij vëllimi, autori na zbulon diavoliadën shqiptare të kaosit individual e shoqëror.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe412
ISBN9789995604554
Viti i Botimit2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë