Kepuca e Aktorit Shiko më të madhe

Kepuca e Aktorit

Visar Zhiti A-008887

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani i ri “Këpuca e aktorit”, i shkrimtarit tonë, Visar Zhiti, me një shtrirje në tre epoka të historisë së Shqipërisë, është një sagë familjare, e populluar me personazhe fiksionalë dhe realë, e përqendruar në lojën e teatrit, në kuptimin e drejtpërdrejtë apo metaforik, në skenë dhe jashtë saj.

Më shumë detaje

1105 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri

1 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Romani i ri “Këpuca e aktorit”, i shkrimtarit tonë, Visar Zhiti, me një shtrirje në tre epoka të historisë së Shqipërisë, është një sagë familjare, e populluar me personazhe fiksionalë dhe realë, e përqendruar në lojën e teatrit, në kuptimin e drejtpërdrejtë apo metaforik, në skenë dhe jashtë saj.

 

Romani i ri “Këpuca e aktorit”, i shkrimtarit tonë, Visar Zhiti, me një shtrirje në tre epoka të historisë së Shqipërisë, është një sagë familjare, e populluar me personazhe fiksionalë dhe realë, e përqendruar në lojën e teatrit, në kuptimin e drejtpërdrejtë apo metaforik, në skenë dhe jashtë saj. Romani është shkruar si një letër dashurie për familjen, kombin, jetën dhe ëndrrën.

Është një prozë muzikore dhe magjike: polifonike, me kontrapunkte, një heteroglossia, me larueshmëri zërash, regjistrash, stilesh, ligjërimesh dhe pikëpamjesh, plot dramatizëm, lirizëm dhe humor. Romani “Këpuca e aktorit” është një vepër historiko-psikologjike, që pasuron letërsinë tonë moderne.

Dr. Luan Topçiu “Këpuca e aktorit” kthehet në personazh, lëviz mes skenave të secilës epokë, gati për të hyrë në historinë e radhës, të regjimit të radhës, hekakeqjes së radhës. Eksplorim i kohërave me anë të kësaj metafore, por mbi të gjitha, eksplorim i vetes, ecje brenda së shkuarës për të kuptuar në të tashmen si mund t'i qasemi së ardhmes, e bëjnë dhe vetë këpucën aktor. Ajo është këpuca e ecjes së Shqipërisë.

Andreas Dushi

Të dhëna

Faqe492
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë