Austerlici Shiko më të madhe

Austerlici

W.G.Sebald BD0207

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në vitin 1939, 5-vjecari, Zhak Austerlic dërgohet në Londër me një anije të transportit të fëmijëve dhe vendoset tek prindërit e tij birësues. Ky çift pa fëmijë fshin cdo kujtim të djalit për identitetin e tij duke e rritur pa asnjë njohuri për të shkuarën e tij. Më vonë, pas një karriere si historian arkitekture, Austerlic- zbulon se e shkuara e përndjek duke e detyruar të zbulojë se cfarë ka ndodhur 50 vite më parë.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994304127

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Zhak Austerlic quhet i huaji i çuditshëm që rrëfimtari e has në një sallë të errët stacioni. Teksa rastësia i takon sërish të dy burrat në vendet më të pagjasa, hap pas hapi zbulohet historia e jetës së këtij udhëtari të guximshëm. Austerlici, që jeton prej vitesh në Londër, nuk është anglez. Në vitet 40 të shekullit të kaluar kishte mbërritur në Uells, kur ishte një fëmijë i arratisur hebre. I riu u rrit nga një predikues dhe e shoqja dhe pas shumë vitesh, pasi mori vesh origjinën e tij të vërtetë, kuptoi për se ndihej aq i huaj në mes të njerëzve të tjerë. W.G. Sebald, një nga rrëfimtarët më të veçantë e kuptimplotë të kohës sonë, ndjek në këtë libër historinë e një të çrrënjosuri që nuk mund të gjejë më një atdhe

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe300
ISBN9789994304127
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiPandeli Pani