Rumi i ndaluar – lirika te zgjedhura Shiko më të madhe

Rumi i ndaluar – lirika te zgjedhura

Rumi A-007424

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Vellimi poetik ndahet në tri pjesë (1) Kenge per Shemsiun dhe Zotin e Lum. (2) Kenge per keshillen dhe qortimin; dhe (3) Kenge por herezine. Në to Rumi shpjegon se për te persosur vetedijen, duhet ta heqim dore nga zakonet e ngulitura dhe të përqafojme te rejat. Me pak fjale, nuk duhet ta shmangin heretizmin.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928356314

950 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pas takimeve të pamumerta dhe jetedhenese me Shemsiun e Tabrizit, Rumi, ky mistik i madh i shekullit XIII, poet dhe pararendes i vallen so dervishève fluturues, hoqi dorë nga shumë parime tó fesé zyrtare, duke kembengulur se vetëm tretja e plote vetjake né energjité e madhërishme të Zotit te Lum mund të sjelle kënaqësinë që shpirti e kërkon me kaq ngulm: Me pas, vetvetiu, Rumi filloi të fliste gjuhën e poezisë. Ndërkohë. ndjekësit e tij, me dyzet e kater mijë vargjet që nxori nga goja. përpiluan njezet e tri vellime, nën titullin e perbashket "Divani"

Nevit O. Ergin dhe Will

Johnson përzgjodhën dhe përkthyen nga persishtja poezitë e ndaluara té Rumit, duke na dhënë përmbledhjen e parë me poezitë heretike dhe me të clira të tij. Vellimi është i pajisur me komente, të cilat na risjellin kontekstin e shekullit XIII dhe japin interpretimin modem përkatës.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe174
ISBN9789928356314
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë