I ri I mbijetuar Shiko më të madhe

I mbijetuar

Maksim Rakipaj BEZ0021

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është një roman thuajse autobiografik që autori dhe përkthyesi i njohur Maksim Rakipaj rrëfen jetën e tij në burgjet komuniste dhe pas tyre të individit të mbijetuar. I shkruar plot dhimbje dhe me detaje për botën brenda qelisë, kjo është një histori tronditëse e ngjashme me shumë prej veprave të tjera të shkruara rreth gulagut komunist apo kampeve naziste

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

2 Lindje 2 Perendim
ISBN9789995606961

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kafshët dhe të burgosurit..... një roman i tërë mund të bëhet. Është mister i madh lidhja e fuqishme që kafshët arrijnë të krijojnë me njerëzit në përgjithësi. Por, në burg kjo lidhje, për arsye që merren lehtë me mend, 100 fishohet... Cilido i burgosur ka kujtimet e tij për njerëzit që ka njohur në burg. Të bukura ose të hidhura, varet. Por kujtimet për kafshët janë, sado të dhimbshme, gjithmonë vetëm kujtime të bukura. Cili prej atyre qëka qenë në Spaç në vitet ’80-82, nuk vë buzën në gaz kur kujton qenin me emrin bol, që e rriti i pari Xage Bregu, pastaj u bë miki të gjithë ne të tjerëve? Kush nuk përlotet ende pa e njohur, për Tartin, qenin hero që u pushkatua bashkë me katër heronj të tjerë të revoltës së Spaçit ’73? Ka histori nga më të pabesueshmet me kafshë në burgje. Mace dhe maçokë, lejlekë, minj, mushka, qenër, zogj...

Në ditët e para të arrestimit, në birucë, zura miqësi me një merimangë. Meri e quajta... kaluam rreth një muaj bashkë, pastaj e vranë kur lyen birucën nr. 26, të shqetësuar pse unë i hidhja miza për ta ushqyer...

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe297
ISBN9789995606961
RedaktoriPëllumb Zekthi
Viti i Botimit2018
VendodhjaElbasan
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat14 x 21
RomanAutobiografik