Varret Shiko më të madhe

Varret

Erjon Muça A-000598

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Këtë roman ia bëra dhuratë tim eti në përvjetorin e tij të gjashtëdhjetë. Përveç dhuratës materiale të blerë, i dhurova edhe këtë roman shkruar enkas për të; u mora më tepër se një vit me këtë vepër dhe ai ishte i parë që e lexoi. Tashmë im atë nuk jeton më dhe unë ndjej pendesë që u vonova kaq shumë për ta botuar.

Jam munduar që tim atë ta personifikoj në të tre personazhet kryesor, dikuj një virtyt e një tjetri në defeketet që krijesa njerëzore ka edhe pa dashur.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ADA
ISBN9789928326195

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

O Zot! Sa e vështirë që qenka. Përpara se të ulesha për të shkruar kisha gjithçka të qartë. Mirëpo tani?! Ç’do gjë më është ndërlikuar dhe se ç’kam një frikë! Një ndjesi, sikur këtij tregimi edhe pa dashur, mund t’i jap ngjyrime apo bindje dhe këndvështrime të paqena. Ndoshta kjo frikë i kap të gjithë tregimtarët, përpara se të vihen dhe të shkruajnë diçka reale, apo të përafërt me realitetin, është ajo ndjenjë frike njerëzore, dhe jo vetëm e tregimtarëve. Nisin dhe të lodrojnë disa mendime idiote në kokë, ke frikë se mos nuk të kuptojnë, ndoshta nuk të besojnë. Mos ndoshta edhe Homeri e ka pasur këtë lloj frike tek këndonte Iliadën!

Këtë histori, e kam lexuar, rilexuar me dhjetra herë dhe çdo herë, kam zbuluar virtyte të thjeshtësisë, të jetuarit pa pasur frikë nga asgjë. Jetë pa kompromise, ndryshim të ndjenjave, të bindjeve në vartësi të situatave apo interesave të ulëta. Për shkak të këtyre koncepteve, i quajta virtute, pasi shumica e njerëzve, kthejnë gunën nga u vjen era, nga që kanë frikë nga përballjet. Është historia, jeta e paraardhësve të mi, nga stërgjyshi dhe deri tek im atë, që për fat të keq nuk kam arritur ta njoh kurrë. Njerëz të vegjël, sa grimcat e rërës në një breg deti, por me ndjenja të mëdha dhe bënë gjithçka për ndjenjën e tyre, edhe kur u thoshnin, se ajo ishte e gabuara, për atë kohë. Nuk u tërhoqën kurrë edhe përse përballë tyre nuk shihnin gjë tjetër, veç vdekjes pa lavdi. Për shkak të këtyre vetive kam ndjesinë e frikës, pasi ata, kurrë, nuk do të kishin dëshiruar një dëshmorizim, apo shënjtërim të jetëve të tyre. Do të shkruaj vetëm atë që im atë më ka lënë të shkruar dhe do të mundohem që të jetë po aq e thjeshtë dhe madhështore, sa ç’më është dukur edhe mua.

Autori: Erjon Muça

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe432
ISBN9789928326195
RedaktoriFatmir Minguli
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat13.5×20.5cm