Deti, deti Shiko më të madhe

Deti, deti

Iris Murdoch A-004142

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Për shumë arsye Deti, deti është një vepër e cila na vë në provë me dashurinë... sepse Murdoch ka përshkruar pak nga historitë tona e na mban me emocione gjatë gjithë leximit. Nga ana tjetër ky roman na tregon se edhe atëherë kur dashurinë e flakim tej vetvetes, dashuria e dikujt tjetër na ndjek gjatë gjithë jetës." The Quarterly Conversation

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789995638818

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Mbi librin Vepra e parë ishte studimi kritik "Sartri, romantik nacionalist" dhe i takon vitit 1953. Një vit më vonë, në 1954, lexuesit britanikë patën në dorë romanin "Under the net", ndërsa "The flight from the Enchanter" qarkulloi në vitin 1956. Kritika vë në dukje se këto romane shquhen për inteligjencën dhe elegancën e lartë me të cilin shkrimtari i ndërton personazhet dhe strukturat e veprës. Këto cilësi, shpesh përshkohen nga ndjenja e humorit të hollë dhe therës. Murdoch duke depërtuar me mjeshtëri brenda botës njerëzore të lodhur, nxjerr në sipërfaqe problemet komplekse të saj, ngarkuar me tensione psikologjik dhe devijime seksuale. Murdoch arriti të vizatojë saktë rrethanat sociale dhe psikologjike të kohës. Kjo është edhe më qartë e dukshme në romanin "The bell", 1958. Mbas botimit të kësaj vepre emri i Iris Murdoch u bë edhe më i njohur. Komente mbi librin "Për shumë arsye Deti, deti është një vepër e cila na vë në provë me dashurinë... sepse Murdoch ka përshkruar pak nga historitë tona e na mban me emocione gjatë gjithë leximit. Nga ana tjetër ky roman na tregon se edhe atëherë kur dashurinë e flakim tej vetvetes, dashuria e dikujt tjetër na ndjek gjatë gjithë jetës." The Quarterly Conversation "Deti, deti është i magjishëm. Tek njerëzit e zakonshëm dashuria, ashtu si urrejtja lexohen vetëm në çaste dobësie. Besoni se asnjëherë nuk ka moshë për të vjedhur lumturinë." The Sunday Times "Para romanit Deti, deti, Murdoch kishte botuar tetëmbëdhjetë romane të denja për fitimin e "Booker Prize". Por shpërthimi i talentit tronditës të saj ndodhi me këtë vepër. Këmbëngulje, demonizëm, egoizëm. Deti, deti vë përballë njëra tjetrës botën magjike, iluziven, pushtetin e mbinatyrshëm, jetën teatrale, me pasurinë e botës shpirtërore." Fine Books

Të dhëna

Lloji i botimitHardcopy
Faqe704
ISBN9789995638818
V. Bot2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiShpëtim Myshketa