Kategoritë

Ofertat

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese Pika pa Sipërfaqe

për faqe
Shfaq 33 - 40 nga 40 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Pavdekësia rrëfen ngjarje në dy periudha kohore: Në Francën bashkëkohore, Anjeza, e martuar dhe me një vajzë të rritur, ndihet e tëhuajësuar nga i shoqi, e bija dhe motra e saj. Në Vajmarin e shekujve 18-19, Gëtja, tashmë i martuar prej kohësh dhe drejt pleqërisë, përjeton një histori të ngatërruar me Betina Brentanon, njëzet vjet më e re se ai dhe e...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Më e mira e botëve mbetet romani më i sukesshëm jo për shkak të asaj çka parashikon. Më shumë, shkëlqimi i Më e mira e botëve dhe ajo çka e bën atë ende kaq të freskët, përtej moshës së saj tetëdhjetë vjeçare, është çka ajo thotë për qenien njerëzore në çfarëdo epoke: mallin tonë për dashuri dhe për një shoqëri që të na bëjë të ndihemi përnjëmend njerëzorë.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok

  Një ese brilante e një prej mjeshtërve të letërsisë së shekullit XX, "Testamentet e tradhtuara" është shkruar në formën e një novele. Botimi vjen në shqip me përkushtimin e Balil Gjinit për t'i ofruar lexuesit tonë edhe një tjetër kryevepër të Milan Kunderës e cila e rrit përmasat dhe vlerat e tij si njeri i mendjes dhe i shpirtit

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Për mundësinë e termit morfologjia e përrallës nuk ka menduar kush. Ndërkaq në sferën e përrrallës folklorike popullore shqyrtimi i formave dhe përpunimi i ligjësive të ndërtimit është i mundur me po atë përpikmëri, sa ç'është e mundur morfologjia e formacioneve organike.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Libri që merr në dorë lexuesi shqiptar ofron për herë të parë mundësinë e një njohjeje relativisht vizionare të teorisë dhe koncepteve shkencore semiotike llotmaniane për formacionet kulturore, të parashtruara me thjeshtësi e qartësi edhe për lexuesin e paspecializuar në këtë sferë.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Në këtë studim, autori shqyrton periudhën e Mesjetës në trojet shqiptare dhe mënyrën se si kjo është paraqitur në historiografinë shqiptare të dy shekujve të fundit (XX-XXI).

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Për Vonnegut, "Mëngjes kampionësh" është përsosja përfundimtare e mjeshtrisë së shkrimit, si dhe kritika e tij më e hidhur ndaj dështimit të "ëndrrës amerikane".

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Për këtë vepër, Padraic Colum shkruan për librin. "'Të mërguarit' nuk është një dramë mbi tradhtinë, të njëmendtë apo të dyshuar. Autori i "Portretit të artistit në rini", nuk do të na paraqesë diçka kaq banale.

  700 Lekë
  Në stok
Shfaq 33 - 40 nga 40 libra