Tristia Shiko më të madhe

Tristia

Osip Mandelshtam BPS0031

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Osip Mandelstam është një nga poetët më të mëdhenj të letërsisë ruse të Shekullit të XX. Ardhja në shqip e kësaj vepre poetike, me përkthimin e spikatur të Agron Tufën, sjell një përmasë të re të fuqisë dhe botës poetike të autorit që shënoi një disidencë të fortë ndaj parimeve socrealiste në Rusi. Tristia është një përmbledhje me poezi që vjen me forcën e shpirtit fuqia e invidivit ndaj masës, e dashurisë mbi shoqërinë. Prandaj ky vlen sot shumë edhe për lexuesit këtu për shkak të përvojave të përbashkëta kolektive që kemi përjetuar gjatë komunizmit

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
Fletët318
ISBN978-9928-185-29-7

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët318
ISBN978-9928-185-29-7
V. Bot2016
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgron Tufa