Ndërkombëtarët Shiko më të madhe

Ndërkombëtarët

Ylljet Aliçka BTI0092

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një vëllim me trembëdhjetë tregime nga ku kupton se ideologjia s'është veçse një guaskë boshe. Një realitet ku botët vijnë të rrëfyera thellësisht me gjithë aspektet tinëzare dhe poshtërsitë e ditëve tona. Një libër i vlerësuar maksimalisht nga lexuesi dhe kritika europiane që tashmë gjendet edhe para lexuesit shqiptar

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
Fletët178
ISBN9789928439802

1 000 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

VLERESIME RRETH LIBRIT

"Si përgjatë makthit të partisë unike ashtu dhe nën anarkinë liberale që e zëvendësoi atë, e njëjta shpërbërje morale që i zhvlerëson personazhet e Aliçkës. Absurdi me të gjitha format e tij që të çon tinëzisht drejt poshtërsisë."

Jean Soublin, "Le Monde"

"Trembëdhjetë tregime nga ku kupton se ideologjia s'është veçse një guaskë boshe."

Pierre Hazan, "Le Temps"

"Një venë tragji – komike që provokon një qeshje të hidhur."

Stefano Pasta, "Corriere Della Sera"

"Tregime të shkurtra të një letërsie të madhe."

Ryszard Kapuscinski, Varshavë

"Shumë shpejt Aliçka po shndërrohet në një nga tregimtarët më në zë të paskomunizmit. Për dobësitë njerëzore dhe qëndrimin ndaj pushtetit, Aliçka tregon për Shqipërinë më shumë sesa gjithë ç'është botuar në Poloni. Nën penën e tij mund të ndodhë gjithçka..."

Mylada Jedrysik, "Gazeta Wyborcza"

"Një komedi shqiptare alla italiane. Ai të kujton Age & Scarpelli apo Mario Monicellin, por ca më i hidhur."

Goffredo Fofi, "Internazionale.it"

"Si te tregimet e Heminguejit, në librat e Aliçkës mbizotëron dialogu, habia, racionalja..."

Filip Šimeçek, "Cultura.cz"

"Nën groteskun e kapur me elegancë, shqiptarët në librin e Aliçkës na shfaqen të natyrshëm..."

Hans Georg Herman, "Frankfurter Allgemine Zeitung"

 

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët178
ISBN9789928439802
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë