Katalog

V. Bot

Specials

Roman 

për faqe
Shfaq 1 - 30 nga 903 produkte
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Një roman hipnotizues i paharrueshëm. Një histori ku asgjë nuk është siç duket dhe ku gjithçka që na jep siguri në jetë, mund të thyhet si një pasqyrë shumë e brishtë.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Në Paris, Znj. Dudevant vdes. Po Zhorzh Sandi bëhet i njohur si një djalosh i fortë e plot jetë, për hir të Indianës, romanit të parë.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Kjo është proza e parë dhe më e bukura e Franc Kafkës. Amerika rrëfen historinë e një emigranti të ri në moshë, Karl Rossmann që pas një aventure fatkeqe seksuale, e gjen veten në Amerikë, të dërguar nga prindërit e tij. Teksa pritej që djaloshi të çlironte veten në këtë vend magjik të mundësive, ai kalon aventura, arratisje të çuditshme dhe përjeton...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Ky roman bazohet mbi një histori të vërtetë: atë të gjermano-hebrejes Charlotte Salomon, e cila kishte kaluar tragjedi vetëvrasjesh në familjen e saj dhe vendos të shëroojë veteveten duke u pasionuar pas pikturës. Por ajo bëhet viktimë e torturave naziste dhe vdes në moshën 26-vjeçare, teksa ishte shtatzënë në burgun e Autshvicit. Këtë histori...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Ky libër është një nga romanet biografike të Millerit dhe flet për jetën e tij si shkrimtar i varfër në Pars në fillimin e viteve 30, duke lënë pas një martesë të palumtur dhe një karrierë në shkatërrim e sipër. Jeta boheme e një aventurieri, vizitues i shpeshtë i shtëpive publike, është përshkruar në formën e një himni ekstravagant dhe rapsodik kushtuar...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Jursenar kishte vendosur të shkruante biografinë e Adrianit pas një vizite që i kishte bërë vilës Adriana afër Romës/ Romani fashionon lexuesin me magjinë e personalitetit të madh të perandorit dhe me magjinë e ndjeshmërinë artistike të autores për botën antike     

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  "Zemra", e botuar më 1886, mund të quhet më e madhja e letërsisë italiane për fëmijë pas Pinokut. Ajo pati menjëherë një sukses të pabesueshëm që s'u ndie vetëm në kohën dhe në kontekstin e caktuar social të botimit të saj, por mbetet aktuale edhe në ditët e sotme.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Ky është romani i parë që ka shkruar George Sand, pa bashkëpunëtorë. Nuk është vetëm një romancë e gjallë, por edhe një kërkesë e zjarrtë për ndryshim ndaj pabarazisë së ligjeve franceze të kohës për martesën, duke sjellë një këndvështrim të ri rreth gruas. Ai sjell historinë e një vajze të re, të bukur dhe të pafajshme, e martuar me një njeri shumë më të...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Dashuria e vërtetë e Anës, Gilbert Blythe, më në fund bëhet mjek dhe në praninë e miqve më të afërt ata janë gati të shkëmbejnë betimet. Shumë shpejt, çifti i lumtur do të nisë një jetë të re dhe do të ketë shtëpinë e ëndrrave.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Ky roman tregon një ngjarje tejet interesante. Ai përshkruan jetën e heroit të tij, Robinson Kruzosë. Robinson Kruzo lindi në vitin 1632 në Jork nga një familje e mirë, por nuk ishte vendas, por babain e kishte nga Bremeni që u vendos në Hull dhe fitoi një pasuri të madhe dhe u martua me nënën e tij nga një familje e shquar Robinson, nga edhe ky e mori...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 800 Lekë Në stok

  Ky roman rrëfen historinë e një djaloshi që është në kërkimin e fatit të tij, por ngjarjet misterioze e ftojnë në një botë plot mistere dhe thrille, me rikthim në kohë të ngjarjeve, me krime, prostitucion, etj. Autorja ka korrur sukses me këtë libër, i cili është shkruar pas eksperimenteve që ka bërë si pedagoge e shkrimit krijues

  1 800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Ky roman është një vazhdimësi në kohë e asaj çfarë shkaktoi kjo ëndërr komuniste te njerëzit e thjeshtë. E veçanta e këtij romani është drama e një "sigurimsi" të lartë, deformimi i tij psikik, moral dhe njerëzor.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Romani "Ëndrra komuniste" në rrafshin e rrëfimit mund të trazojë nga befasira të vrazhdëta. Dhimbja që ndjen do të ketë më shumë forcë shprehëse, më shumë dritë të vërtete në kohën kur kriticizmi i shkrimtarëve, i intelektualëve, artistëve dhe mentarëve nuk përfillet ende nga politika. Në kohën kur udhëheqësit e shtetit me tepri janë “bebet” e komunizmit...

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Kapedan Mihali është vepra më e vlerësuar nga kritika botërore te ky autor, për shkak të jetësimit të personazheve që vijnë nga realiteti dhe që nuk vdesin kurrë. Në këtë novelë autori sjell konfliktin greko – turk në ishullin e Kretës. Kryevepra e letërsisë greke “Kapedan Mihali” vjen e plotësuar në shqip, me përkthimin mjeshtror të Enver Ficos

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Sensual, intensiv dhe i shkruar me saktësinë e një ore zvicerane, romani "Zonja Benz" i autores Jill Alexander Essbaum, është një mësim për martesën, tradhtinë, seksin, moralin, por mbi të gjitha, është një mësim për jetën. Historia e Anës shpaloset me mjeshtëri dhe na tregon se si ndonjëherë ne e gjejmë veten, por ndonjëherë edhe e humbasim atë.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Ky roman është ndër më të suksesshmit të këtij autori, prandaj vjen si një ribotim nga Mapo Editions

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  SË SHPEJTI: “Lufta dhe Paqja” është një novelë historike që tregon për ngjarjet e trazuara në Rusi gjatë luftrave të Napoloeonit në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Pas shumë vitesh, ribotohet e plotë kjo vepër në gjuhën shqipe, me përkthimin e Sotir Cacit. Vëllimi 4 hidhet në qarkullim në fillimin e muajit shkurt. Mund ta porositni që tani...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Romani hapet me përshkrimin e ikjes së mijëra shqiptarëve, në mars të vitit 1991, nga Shqipëria. Ikje jo aq nga rreziku i persekutimit policor, ngase regjimi totalitar ishte në shembje e sipër, sa nga vendi ku ishin shtresëzuar pasojat e sundimit të këtij regjimi. Ikje prej gjurmëve dhe shenjave që mund të rikujtonin tmerrin e sundimit totalitar kah një...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Vepra që shënoi pikën kulmore në krijimtarinë e F. Scott Fitzgerald. Kjo është historia e Jay Gatsby, një i ri i pashëm dhe i pasur, dhe dashurisë së tij për bukuroshen Daisy. Një përshkrim i mrekullueshëm i periudhës kur, siç e përshkruan “The New York Times”, “xhini ishte pija kombëtare dhe seksi obsesioni i përgjithshëm”.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 160 Lekë 2 400 Lekë -10% Në stok

  Autorja më popullore në botë, Daniell Steel ka lexues të çmendur edhe në Shqipëri. Për këtë kategori lexuesish po sjellim dy prej romaneve më të fundit, rrëfime tipike “ala Danielle”: I pari është vëzhgim plot mprehtësi në realitet mes dashurisë dhe tradhëtisë në një mjedis pune, ndërsa i dyti sjell fatin e një skiatoreje që paralizohet dhe vendos të...

  2 160 Lekë
  2 400 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Daniell Steel, autorja më e lexuar sot në botë, na sjell me mjeshtrinë, ndjeshmërinë dhe thjeshtësinë e saj dy ndjenja të përkundërta, - dashurinë dhe tradhëtinë, - në mjediset e përditshme që jeton secili prej nesh. Mprehtësia në rrëfim i bën lexuesit e këtij romani më të zgjuar për të kuptuar ata që na duan apo ata që na bëhen pengesë në rrugën tonë. Në...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Lufta dhe Paqja, është një novelë historike që tregon për ngjarjet e trazuara në Rusi gjatë luftrave të Napoloeonit në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Erdhi më në fund edhe edhe në shqip, Harry Potter, autorja e së cilës historinë e tetë e shkroi pas 19 vjetësh. Dhe sigurisht, Ky është i fundit, pasi fantazia e autores është ndalur me kaq në këtë personazh që ka pushtuar zemrat e qindra milionë fëmijëve dhe lexuesve. Kësaj radhe, historia e tetë titullohet Harry Potter dhe fëmija i mallkuar”, ku...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Ajo ka rrëmbyer zemrat e miliona të rinjve kudo në botë… Një histori dashurie…muzike…ndarje…udhëtime e në sfond gjithnjë One Direction, jo vetëm si një frymëzim… Anna Todd shkrimtarja e re amerikane tashmë në gjuhën shqipe me librin e parë të një sage të paharruar

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Një katund i izoluar midis malësive të jugut flet një gjuhë krejt të veçantë, e cila me ndalimin e fesë në vitin 1967 shndërrohet në një përvojë dramatike.  “Mjaltë në teh” i Romeo Çollakut i vendos ngjarjet në një katund të izoluar, mes maleve të Jugut, ku figurë qëndrore është një prift, Papa Teo, bariu i grixhës, dhe me anëtarë të tjerë të fshatit, si...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Kjo vepër është botim post mortum i autorit, pas më shumë se 15 librave që ka shkruar në prozën e shkurtër dhe në gjininë e romanit. Ky roman konsiderohet një rikthim artistik i autorit, ku rrëfehet një histori dashurie në kohën e diktaturës....

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Ky është romani më përfaqësues i sentimentalizimit në letërsinë shqipe, i referuar në të gjitha shkollat e mesme.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Shkrimtari Ben Blushi vjen para lexuesit me romanin e dytë të tij "Otello, Arapi i Vlorës", plot një vit pas suksesit të pazakontë të librit të tij të parë "Të jetosh në ishull", i cili theu rekordet gjysmëshekullore në tregun e librit shqip me mbi 20.000 kopje të shitura në dhjetë muaj. Romani i ri i Blushit është një vepër e mirëfilltë letrare, ku...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  "Të jetosh në ishull" është romani i parë i autorit Ben Blushi, i njohur si politikan, ish ministër dhe zëvendësministër në disa dikastere në vitet e fundit, si dhe një gazetar i njohur në fillimet e tij. Është një nga rastet unike kur një politikan i kthehet letërsisë, ndërkohë që gjatë këtyre 18 vjetëve shoqëria shqiptare ka njohur fenomenin që një...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Në një histori dashurie gjithnjë do të gjendet një pengesë: E kam një të dashur; prindërit nuk ma mbështesin zgjedhjen: Ti je një vampire dhe unë jo, dhe justifikime tw tjera tw kwtij lloji. Në këtë roman pengesa është thjeshtë: bota atje jashtë. Këtë roman e zbuloi autori i famshëm amerikan, John Green, i cili shprehet: Ky roman më sjell ndërmend çfarë...

  1 200 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 30 nga 903 produkte