Endrrat e nje nate vere (SC) Shiko më të madhe

Endrrat e nje nate vere (SC)

William Shakespeare BO0182

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Tek "Ëndrra e një nate vere" derdhet një shpirt i pasur i trillimit fantastik ku bota magjike e zanave, muzgu dhe drita e hënës janë disa nga elementet e kësaj atmosfere përrallore. Në botën njerëzore, parë me sy kritik prej një të rrituri, si fabula dhe personazhet, ashtu edhe ndërtimi i raporteve mes tyre duken qesharakë e të paqëndrueshëm.?

Më shumë detaje

48 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
Fletët110
ISBN9789994342396

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pasionet e tyre, të zhveshur nga arsyeja, janë thjesht një ëndërr e përkryer. Personazhet përpiqen të kuptojnë ngjarjet e çuditshme e të pakapshme në të cilat ata janë ngatërruar, aq sa i marrin ato për ëndrra, të cilat as që i kuptojnë dhe as që u kujtohen në hollësi. Kjo ndodh në jetën tonë ashtu sikur edhe në teatër kur shohim një shfaqje, brenda një kohe të shkurtër e kujtojmë atë ngjarje vetëm si një ëndërr, duke harruar shumë nga hollësitë, duke e kujtuar si diçka që sa shkon e turbullohet në mendjen tonë, ndonëse dikur kishte qenë reale dhe e freskët. E tërë ideja ndërtohet mbi iluzionin dhe realitetin, mbi faktin që fantazia dhe imagjinata ndikojnë në atë se si ne e shohim botën. Gjërat duken ashtu si ne duam t'i shohim dhe jo ashtu siç janë ato në të vërtetë. Një element i rëndësishëm në botën e "Ëndrrës..." është "lulja e dashurisë" që ka fuqi ta bëjë dikë të bjerë në dashuri me një të fërkuar syve. Një magji që kinse ka fuqinë t'i bëjë njerëzit t'i shohin gjërat më ndryshe. Në fakt nuk ka asgjë të mirë ose të keqe, gjërat janë ashtu si janë, por mendimi i bën ato të tilla. Ne mund të mos e takojmë kurrë Pakun që të na lyejë qepallat me lëngun e lules, por kur dashurohemi, kur marrosemi, kur bëjmë ndonjë shfaqje, apo edhe kur flemë dhe ëndërrojmë, ne futemi në sferat e imagjinatës për t'i parë dhe për t'i pranuar gjërat më ndryshe, për të parë përtej asaj që është në të vërtetë.?

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët110
ISBN9789994342396
V. Bot2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë