Psikologjia e shkrimit Shiko më të madhe

Psikologjia e shkrimit

Rolando Marchesan BUE194

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Psikologjia e shkrimit, ndonëse është një psikologji speciale, është fare afër me shkollën dhe me nxënësit, pasi shkrimi dhe vizatimi, të gjitha punët me shkrim janë objekt i studimit të kësaj dege të psikologjisë. Sikur edhe kaq të thuhej do të mjaftonte që mësuesit ta njihnin nga afër atë, ta studionin me kujdes dhe të nxirrnin përfundimet e duhura

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN99927-48-84-2

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Psikologjia e shkrimit ka pak kohë që është krijuar si degë e veçantë. Por vetëm gjysma e dytë e shek.XX ka mjaftuar që ajo të zgjerohet e të fitojë autoritet. Gjatë kësaj kohe është dashur të bëhen përpjekje të mëdha për të njohur thellë jo vetëm bazat psikologjike të shkrimit me shkronja latine, në mënyrë që vëzhgimi rreth tyre të ndërthuret me shkrimin cirilik, shkrimin arab, kinez, japonez etj. Kaligrafia dhe psikologjia e shkrimit janë fusha të ndryshme, por njëra e ndihmon tjetrën. Nuk do të thotë gjë nëse shkrimi është i bukur, i rrumbullakosur, elegant etj., por do të thotë shumë drejtimi, gremçat, majat, largësia e shkronjave, përdredhjet, raporti midis nxitimit dhe ngadalësisë... Por më mirë le ta njohë secili nga afër këtë psikologji

Të dhëna

Faqe221
ISBN99927-48-84-2
Viti i Botimit2002
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiÇlirim Mukli