I ri Nga ishulli i Diomedit do te ngre kete ure Shiko më të madhe

Nga ishulli i Diomedit do te ngre kete ure

Mireille Clapot A-004071

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Rrëfimi i romanit, ku ngjarjet ndër- thuren me njëra tjetrën, të rrëmben në një intrigë e cila ka disa nivele leximin. Në fund, lexuesi ndjehet i magjepsur nga universi utopik i romanit, veçanërisht i pasur me referenca kulturore dhe letrare.

Më shumë detaje

98 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
Fletët420
ISBN9789928261885

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Shkrimtarja që ëndërron të lidhë bashkë shpirtrat dhe trupat njerëzorë

Një shkrimtare franceze frymëzohet nga legjendat ballkanike të murimit njerëzor, nga obsesioni ballkanik për të ndërtuar ura, sepse gjeografia nuk e ka krijuar botën për tu bashkuar.

I takoi njeriut të rropatet për t’i ngritur, për të thyer prirjen fatale për armiqësi, për të ngritur ëndrra, për të njohur misterin e bregut tjetër, për të ushqyer tolerancën, për t’u rritur materialisht, shpirtërisht e kulturalisht.

Jeta e njeriut është një urë, është mesazhi i romanit metaforik, “Nga ishulli i Diomedit do të ngre këtë urë”.

Si një Sizif i kohëve moderne shkrimtarja franceze ëndërron të bashkojë shpirtrat dhe trupat njerëzorë përmes ndërtimit të urave, që njeriu të kuptojë se të tjerët e bregut matanë janë të ngjashëm me ata të bregut karshi, se nuk ekziston vetëm një mënyrë jetese dhe një mendim i vetëm universal.

Historia njerëzore, e veçanërisht ajo ballkanike është dhe historia e urëndërtuesve dhe njëherazi urëshkatërruesve, se jo rrallë herë, ka qenë vetë njeriu që shembi fizikisht urat, ato kufitare, politike, materiale, shpirtërore e kulturore.

Por sa më shumë triumfojnë urëshkatërruesit, aq më shumë personazhet e këtij romani kërkojnë arsye të reja për të jetuar, aq më shumë ushqejnë ëndrrat e tyre urëndërtuese.

Ylljet Aliçka

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët420
ISBN9789928261885
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat21 x 29.7
PërkthyesiXhimi Lazri