I ri Une dhe Hemingueji Shiko më të madhe

Une dhe Hemingueji

Paula McLain A-003970

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Paula McLain, e cilësuar nga Ann Patchett si “ylli i ri i prozës letrare historike”, sjell historinë e Marta Gillhornit, duke e lartësuar këtë të fundit si heroinën e epokës: një grua që do të rrezikonte gjithçka, për të gjetur zërin e saj.

Më shumë detaje

93 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Living
Fletët390
ISBN9789928216755

1 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në zemër të luftës, ajo solli në jetë zërin e njerëzve të thjeshtë... dhe gjeti veten.

Historia e vërtetë e gjeniut të letrave amerikane, Ernest Heminguejit, dhe gruas së tij të tretë, korrespondentes së luftës, Marta Gellhornit.

Në vitin 1937, njëzetetetëvjeçarja Marta Gellhorni niset e vetme drejt Madridit për të raportuar mizoritë e Luftës Civile në Spanjë dhe tërhiqet nga historitë e njerëzve të thjeshtë në atë konflikt shkatërrues. Kjo është mundësia e saj për t’i provuar vetes se është një gazetare e denjë në një fushë ku mbizotërojnë burrat. Aty, bie në dashuri me Ernest Heminguejin, një burrë që ka nisur rrugëtimin e tij drejt të qenit legjendë.

Në prag të Luftës së Dytë Botërore dhe pas prapavijave të trazuara të Madridit dhe Kubës, zë fill marrëdhënia e Martës dhe Ernestit, si dhe karriera e tyre profesionale. Mirëpo, kur Ernesti boton veprën më të suksesshme të karrierës së tij, “Kur bien kambanat”, ata nuk janë më të barabartë dhe Marta kupton se duhet të krijojë rrugëtimi e saj, si grua dhe si shkrimtare.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët390
ISBN9789928216755
Titulli origjinalLove and Ruin
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiXhimi Lazri
RomanSagë&Histori