Qaj e qesh Shiko më të madhe

Qaj e qesh

Andrea Grill DK0050

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Historia e një austriakeje dhe e nje shqiptari ... e Austrisë dhe e Shqipërisë.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 4051 6 6

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një roman i shkrimtares austriake Andrea Grill, që në tërësinë e vet, edhe pse nuk tematizon thjesht historinë e një dashurie, rrëfen aventurën midis dy të rinjve, një emigranti shqiptar dhe një vajze të re austriake, pothuajse adoleshente, që, për shkak të kuriozitetit, shpirtit të aventurës dhe joshjes nga e panjohura përfshihet në një histori, që e ke vështirë ta definosh nëse është histori dashurie, aventurë e provokuar nga kureshtja dhe habia para një bote të panjohur, apo një pëlqim që nuk arrin të shndërrohet në dashuri të njëmendët. Historia e rrëfyer në roman "është në të vërtetë diçka më shumë", sepse "ne u rritëm bashkë", shkruan autorja, duke iu referuar dy protagonistëve të romanit të saj: vajzës së re austriake dhe djaloshit shqiptar. Romani është ndarë në tri pjesë: në dy pjesët e para autorja rrëfen historinë me referenca të fuqishme në realitet, aq sa vetë romani ngjan me një metafiksion, ndërsa në pjesën e tretë kemi një kapitull të shkruar në formë letre me autor Galipin, personazhin shqiptar të romanit, kapitull që provon se në fund të fundit të gjithë jemi njerëz dhe pavarësisht diferencave, ndryshimeve etnokulturore e socio­politike, prapë duhet ta vlerësojmë e ta çmojmë njëri­tjetrin si njerëz.

Të dhëna

Faqe385
ISBN978 9928 4051 6 6
Viti i Botimit2011
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiMajlinda Cullahj