I ri Cmim i reduktuar! Të gjithë duhet të jenë feministë Shiko më të madhe

Te gjithe duhet te jene feministe

Chimamanda Ngozi Adichie A-007998

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nëse je në kërkim të pyetjes se “Çfarë kupton të jesh feminist në ditët tona?”, përgjigjen më të mirë e gjen në këtë libër. I gjithë libri analizon këtë çështje në mënyrë eseistike, duke dalë në konkluzionin që ndarja gjinore ka sjellë pasoja negative si për burrat edhe për gratë....

Më shumë detaje

93 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA

360 Lekë

-10%

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Me humor dhe thjeshtësi Adichie i ofron këtu lexuesit një përkufizim të veçantë për feminizmin në shekullin e XXI, i rrënjosur në ndërgjegjen e kohës dhe në lëvizjet gjithëpërfshirëse. Me idetë dhe mendimet që hedh ajo rrezaton jo vetëm përsa i përket çështjes së diskriminimit, por gjithshtu edhe sjelljeve më shumë konspirative për të margjinalizuar gratë nëpër botë, për të ndihmuar lexuesit të gjitha fushave të jetës që të kuptojnë më mirë realitetet shpesh të maskuar të politikës seksuale.

Përmes këtij libri, ajo ajo trajton gjerësisht përvojat e saja në SH.B.A., në vendin e saj të lindjes në Nigeri, dhe më gjerë, duke ofruar një shpjegim të zgjuar, plot ngjyra se pse ndarja gjinore është e dëmshëm njësoj si për gratë dhe për burrat.

I argumentuar në të njëjtin vështrim, propza e mprehtë dhe e zgjuar e Adichie, e cila është një nga prozatoret më të shitura, eksploron në mënyrë inteligjente se çfarë do të thotë të jesh një grua sot dhe kjo është edhe një thirrje se përse ne duhet të gjithë të jenë feministe.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe164
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë