Rebeka Shiko më të madhe

Rebeka

Daphne du Maurier PE0057

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Rebeka" është një rrëfim mbi sekretet dhe tradhtinë, është historia e ekuilibrit të pushtetit midis meshkujve e femrave dhe, natyrisht, siç e ka cilësuar vetë autorja, është një studim mbi xhelozinë, kësaj nepërka që jeton në skutat më të errëta të nënvetëdijes sonë.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN978 9928 175 04 5

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

"Rebeka" qe një nga librat më të shitur të kohës së tij (1938) dhe nuk ka dalë kurrë nga qarkullimi, gjë që e lejon të cilësohet si "klasik". Historia, e cila përmban elemente të romancës, misterit dhe romanit gotik, sfidon kategorizimin e lehtë: ajo është një rrëfim mbi sekretet dhe tradhtinë, është historia e ekuilibrit të pushtetit midis meshkujve e femrave dhe, natyrisht, siç e ka cilësuar vetë autorja, është një studim mbi xhelozinë, kësaj nepërka që jeton në skutat më të errëta të nënvetëdijes sonë. "Rebeka" ka parë shumë përshtatje për kinemanë, televizionin, teatrin dhe operën. Përshtatja më e famshme, pa dyshim, është filmi i Alfred Hitchcock ut i vitit 1940, i vlerësuar me çmimin "Oskar".

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
ISBN978 9928 175 04 5
V. Bot2014
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç