I ri Pse grate kishin jete seksuale me te mire ne socializem Shiko më të madhe

Pse grate kishin jete seksuale me te mire ne socializem

Kristen R. Ghodsee BAT0369

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Botart sjell në shqip studimin e argumentuar për pavarësinë ekonomike nga autorja amerikane, Kristen Ghodsee, profesore në Universitetin e Pensilvanias, SHBA

Më shumë detaje

11106 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789928341655

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Demet qe u sjell gaave kapitalizmi i çrregullt

 “Ngadhënjimi i kapitalizmit është fatkeqësi për shumicën e grave. Libri i mprehtë i Kristen Ghodsee-s shpërfaq për mrekulli hallin e tyre”, thotë Yanis Varoufakis, ekonomist dhe politikan i njohur grek, ish-ministër i Financave të Greqisë në vitin 2015.

Kapitalizmi i çrregullt është i dëmshëm për gratë. Socializmi i rregullt çon në pavarësi ekonomike, kushte më të mira pune, baraspeshë më e mirë punë-familje dhe, po, madje edhe te seksi më i mirë. Nëse të pëlqen ideja e rezultateve të tilla, atëherë bashkohu me ne për një eksplorim të mënyrës sesi mund t’i ndryshojmë gjërat.

***

VLERËSIME

"I jashtëzakonshëm… Kristen Ghodsee nuk i sheh gjërat me idealizëm… por me gjallëri dhe ngjyresë të madhe kërkon të shpalosë se çfarë kanë arritur për gratë disa vende socialiste… Ajo e bën këtë libër të hareshëm për ta lexuar dhe kjo paraqet qershinë mbi tortë”.

OBSERVER

“I shkëlqyer… tërheqës… një histori e vlefshme sesi ishin dhe si mund të jenë gjërat”.

ROSIE BOYCOTT, FINANCIAL TIMES

“Komike, zemërake, e pakompromis, Ghodsee do të nisë një revolucion”.

DAISY BUCHANAN

Të dhëna

Faqe186
ISBN9789928341655
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat14 x 21
PërkthyesiEnes Lekiqi