Atala Shiko më të madhe

Atala

Fransua Shatobrian BD0495

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani Atala është një histori dashurie tragjike dhe pasionante e një cifti të ri Indian që enden në shkretëtirë, të magjepsur nga bukuritë e natyrës, të tërhequr nga një kristianizëm i ringjallur me bukuri estetike dhe ngushëlluese të mirëqenies dhe më në fund duke iu nënshtruar mizorisë së fatit.

Më shumë detaje

899 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789992750154

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Shatobrian është një gjigand i letërsisë franceze i fillim shekullit të 19-të. Duke udhëhequr romanticizmin anglez të shekullit të 18-të, ai ka pasur një ndikim shumë të madhë nga autorët francez që nga Viktor Hugo dhe Lamartine deri tek George Sand dhe Flober. Me një personalitet donkishotesk dhe paradoksal, ai kombinon karrierën e tij të mahnitshme si një poet-shkrimtar brilant, një udhëheqës shpirtëror, një diplomat i lartë dhe një dashurues i sipërmarrjes.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe105
ISBN9789992750154
V. Bot2002
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEdlira Teferiçi
VendodhjeTirane