Maksim Gorki Shiko më të madhe

Maksim Gorki

Spiro Mehilli A-007627

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Spiro Mehilli sjell nje biografi te plote te jetes dhe krijimtarit se Maksim Gorkit, duke iu referuar te dhenave dhe studimeve qe jane bere ne Bashkimin Sovjetik. Nje ndalese me interes eshte edhe roli i tij ne krijimin e realizmit socialist.

Më shumë detaje

10 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ADA
ISBN9789928204875

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pas një hyrjeje të shkurtër, autori e ndan studimin e tij në katër pjesë. Në  pjesën e parë përshkruan jetën e Gorkit nga viti  1886 deri në vitin 1903, nëpërmjet vështirësive familjare dhe personale. Në  pjesën e dytë, vitet 1905-1924, Gorki,   pas ngjarjeve të së  Dielës së Përgjakshme  që ndodhën  më 5 janar  1905 u  vendos në Kapri të Italisë, por, pas grushtit të  shtetit më 7 zhgënjyer prej tij, më 1921 largohet për në Salerno të Italisë dhe kur miku i tij vdiq në janar të vitit 1924, ai nuk mori pjesë në varrimin e  tij. Në pjesën  e tretë, Gorki  paraqitet   ne moshë të thyer, por me joshjet e Stalinit mashtrohet dhe fillimisht kthehet në Rusi si vizitor dhe në  vitin 1932 përfundimisht   në atdhe ku gjeti dhe vdekjen nga dora vrastare e Stalinit. Në pjesa e katërt, megjithëse shkurt, autori tregon sesi është mirëpritur figura e tij  para dhe pas vitit 1944 jo vetëm  nëpërmjet botimeve, por edhe në art sin ë kinematografi apo në teatër.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
ISBN9789928204875
RedaktoriVELI HODAJ
Viti i Botimit2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë