Pushkini – jeta dhe veprat Shiko më të madhe

Pushkini – jeta dhe veprat

Spiro Mehilli A-000031

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë vepër prej 206 faqesh, autori paraqet me hollësi  jetën familjare të poetit, veprën që shkroi dhe aspekte të historisë së tij.  

Më shumë detaje

993 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928319296

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kjo biografi nis me lindjen, fëmijërinë, shkollimin e tij në Liceun Shtetëror në Carskoje Sjello, shkëlqimin e tij si poet i ardhshëm, jetën  në Sank Petërburg në vitet 1817-1820, ku, tek ai fillojnë shpërthimet rinore që nuk i pëlqyen  Sovranit,  Aleksandrit I, që u detyrua ta largonte në jug të vendit. Ky largim i takon viteve 1820-1824 ku ai filloi të shkruante  veprat e tij  të para, midis të cilave  “Rusllani dhe Ljudmilla”, “Ciganët” dhe  “Shaterivani i Bahçisarait”.  

Pastaj filloi faza e dytë. Sovrani,  Aleksandër  I vendosi ta kthente  poetin në fshatin Mihaillovskoje (1824-1826), ku, midis të tjerashai  shkroi dramën tragjike “Boris Godunov”. Në vitet 1827-1828, me urdhër të Nikollait  I,  atij ju  lejua  të jetonte dhe të lëvizte i lirë në Moskë dhe në Petërburg, ku shkroi veprat  “Polltava” dhe “Arapi i Pjetrit të Madh”.

Me mjaftë mjeshtëri autori  na jep udhëtimin e poetit në Erzurum që u quajtë Vjeshta  Boldinase (1829-1830), ku midis shumë veprave  që ai shkroi, vlen të përmendim  “Mozarti dhe Salieri”, “Kërxhalliu” dhe “Novelat e Ivan Petroviç  Bjellkinit”, për të kaluar tek vitet e fundit të jetës së  poetit (1831-1837) ku përfudoi veprat madhore “Kalorësi prej Bronzi”, “Dubrovski”, Dama Maç” (në rusisht Pikovaja Dama”, “Vajza e Kapitenit”, “Historia e Pugaçovit” dhe mbi të gjitha, romanin në vargje “Eugjen Onjegin”.

Në rrjedhën e këtyre viteve autori flet për aventurat e Pushkinit, fejesën dhe martesën me vajzën më të bukur të Moskës, Natali Gonçarovën, xhelozinë e tërbuar të tij për dyshimet që i lindën mbi marrëdhëniet e të shoqes me Sovranin, Nikollai I  që u quajt dhe “Dueli i Pavdekësisë”.

Megjithëse vepra nuk kishte për qëllim t’i kushtohej dhe poezisë pushkiniane që arrin në mbi 800 poezi, por, tek-tu jep edhe ndonjë të tillë ku mund të përmendim  poezinë për Ana Kernin, që mbahet si poezia më e bukur që ndodhta një mashkull i ka kushtuar ndonjë femre. Mjaft tragjike jepet në fund dueli dhe mendimet e bashkohësve. 

Në këtë libër janë të gjitha veprat që Pushkini ka shkruar nga viti 1820 deri më 1837.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe210
ISBN9789928319296
RedaktoriIzet Culli
Viti i Botimit2010
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë