Ofertat

Klasiket per femije Ka 141 libra.

për faqe
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Seria e klasikëve për fëmijë vjen e re dhe e freskët, përmes titujve, si Princi i vogël, Piter Pani, Aventurat e Pinokut, Bëmat e Lizës në botën e çudirave, Pipi Çorapegjata, Princi i lumtur dhe përralla të tjera, Zemër.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë Në stok

  Seria e klasikëve për fëmijë vjen e re dhe e freskët, përmes titujve, si Princi i vogël, Piter Pani, Aventurat e Pinokut, Bëmat e Lizës në botën e çudirave, Pipi Çorapegjata, Princi i lumtur dhe përralla të tjera, Zemër.

  750 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Seria e klasikëve për fëmijë vjen e re dhe e freskët, përmes titujve, si Princi i vogël, Piter Pani, Aventurat e Pinokut, Bëmat e Lizës në botën e çudirave, Pipi Çorapegjata, Princi i lumtur dhe përralla të tjera, Zemër.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  880 Lekë Në stok

  Seria e klasikëve për fëmijë vjen e re dhe e freskët, përmes titujve, si Princi i vogël, Piter Pani, Aventurat e Pinokut, Bëmat e Lizës në botën e çudirave, Pipi Çorapegjata, Princi i lumtur dhe përralla të tjera, Zemër.

  880 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  950 Lekë Në stok
  I ri

  “Hajdi” është një histori, që ndoshta nuk është e vërtetë; ndoshta ka ndodhur vetëm në imagjinatën e autores, por është kaq e besueshme. Hajdi është një vajzë 5-vjeçare, simbol i mirësisë, i dashurisë për njerëzit më të afërt të familjes, por jo vetëm për ta.

  950 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  880 Lekë Në stok
  I ri

  Vogëlushja Poliana mbetet jetime dhe shkon të jetojë me tezen e saj, znj. Polin, një grua e zymtë. Aty Poliana njeh miq të mirë dhe njerëz shumë interesantë, që i bën për vete me natyrën e saj të qeshur dhe miqësore.

  880 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok
  I ri

  Më në fund vjen në shqip i plotë udhëtimi i djaloshit Nils Holgerson mbi shpinën e patokut Martin, teksa ai e sheh botën me një sy tjetër, nga lart. Një libër magjik që bën për vete lexuesit në të gjitha kohërat. Tashmë në shqip përmes përkthimit nga gjuha origjinale, përkthyer nga poetja Entela Tabaku Sormen

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Romani “Anija e bardhë” të çon natyrshëm tek e vërteta klasike se nuk ka poezi më lirike se sa poezia që buron nga dhimbja. Ajo ka qenë dhe mbetet burimi i kryeveprave përderisa në botë do të ekzistojnë padrejtësitë dhe njerëzit të verbuar nga etja për pushtet mbi të tjerët do t’u shkaktojnë atyre drama, atyre që më shumë se kushdo meritojnë jo vetëm të...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  350 Lekë Në stok

  Ashtu siç është romani i luftës njerëzore, egërsisë dhe ndryshimit, Aventurat e Bakut mbase është më shumë një roman dashurie: i dashurisë që shpon çdo errësirë, i dashurisë që mund çdo të keqe.

  350 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Në romanin e tij autobiografik, autori tregon vuajtjet dhe peripecitë e një fëmijërie të rritur pa baba, nën diktatin e njerkut dhe motrës së tij të pashpirt; rruga e vështirë e tij për mbijetesë dhe suksesi i arritur si shkrimtar. Padyshim, “David Koperfildi” bën pjesë ndër librat autobiografikë më të arrirë...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Plot shpirt, romantik, dhe plot me rreziqe, romani “Djaloshi i grabitur” është vepra klasike më me shumë aventura e shkrimtarit Robert Louis Stevenson.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  350 Lekë Në stok

  Në shpirtin fëminor të Bokës, i cili shihte me mall bankën e Nemeçekut, për herë të parë ishin ngjallur ndjenja të papërcaktuara. Kjo gjë e quajtur jetë ishte shume e çuditshme. Ndonjëherë na mbush me gëzim e ndonjëherë na mbyt me hidhërim. Boka tashmë e kishte kuptuar se sa më shumë që të përpiqemi në jetë, nuk kemi zgjidhje tjetër përveç pranimit të...

  350 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Në stok

  Doktor Oksi së bashku me asistentin e tij, Izhene, shkojnë në komunitetin e vogël të Kikendones. Ai premton ta ndriçojë qytezën me një rrjet tubash me gaz oksihidrik. Gjatë ndërtimit të këtij rrjeti, komuniteti i qetë entuziazmohet mjaft, deri në atë pikë, sa ata janë gati të luftojnë me komunitetin fqinj. Por cili është shkaku i këtij ndryshimi në...

  300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  450 Lekë Në stok

  Nxënësit e shkollës Çerman në Uellington, kryeqytetin e Zelandës së Re pas mbarimit të shkollës, vendosin të shkojnë në një pushim dymujor. Prindërit e nxënësve marrin me qera një jaht dhe e lidhin pas një anijeje tregtare. Në një çast, kur kapiteni i anijes nuk ndodhej në të, jahti papritur veçohet nga ajo dhe për fëmijët nis një udhëtim plot me aventura...

  450 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Pasi gjejnë një shishe misterioze në det kur kishin dalë për të provuar jahtin e tyre të ri në 1964, Glenervani dhe bashkëshortja e tij duke u udhëhequr nga letrat që nxjerrin nga shishja, nisin një udhëtim të gjatë e aventuresk në kërkim të kapitenit të famshëm skocez, Grant. Në këtë libër do keni mundësi të lexoni peripecitë dhe sakrificat e shumta që...

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Në tregim flitet për jetën e një vajze nga Zvicra, për momentet e paharrueshme që ajo kalon në shtëpinë në mal, me të cilën është shumë e lidhur, dhe për vajtjen e saj në qytet, ku jeta i duket si burg. Ashtu si në Amerikë, Europë dhe vende të tjera të botës, edhe në vendin tonë, ky libër është kthyer në librin më të dashur për lexuesit e vegjël.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Xhim Hokins duke kontrolluar sëndukun gjen një hartë. Pasi e studion atë, vëren se ishte një hartë thesari. Kjo hartë misterioze tregonte për thesarin e Kapiten Flintit. Bashkë me këtë hartë, Xhim Hokins niset drejt një aventure me shokët e tij në kërkim të thesarit... Nëse dëshironi të lexoni një roman aventuresk, libri që keni në duar është ai i duhuri...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  350 Lekë Në stok

  Aleksandër Dyma lindi në Francë në vitin 1803. Është një nga shkrimtarët më popullorë dhe prodhues francez i epokës romantike. Ndër veprat më të njohura të autorit mund të veçojmë: “Tre mosketierët”, “Njëzet vjet më pas”, “Henri III dhe zemra e tij” si dhe kryeveprën “Konti i Monte Kristos”.

  350 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Me kryeveprën e tij “Krim dhe Ndëshkim”, Dostojevski nëpërmjet një stili të hollë dhe analizave psikologjike, na paraqet aspektet kryesore të jetës së njeriut, si vuajtjet, frikërat, dashuritë dhe vetminë. Krahas krimit, ndëshkimit dhe arratisjeve, në roman analizohet ndërgjegjja dhe ndikimi i saj, miqësia dhe optimizmi për jetën, megjithë kushtet e vështira

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Në një paradite të zakonshme vere, Liza bie teposhtë një grope dhe sakaq fillon një aventurë e jashtëzakonshme.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  “Mesnevia” ka qenë për një kohë të gjatë motivuesi dhe fabrika e moralit për shekuj me radhë për mbarë njerëzimin.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Dinamika themelore e romanit është përplasja e dy shpirtrave. Ndërkohë që balena e bardhë Mobi Dik simbolizon natyrën, qetësinë, krijesën e cila vazhdon jetën sipas natyralitetit të saj, kapiteni Ahab konkretizon zemërimin e tepruar, ndjenjat më negative dhe të pakëndshme të shpirtit njerëzor, si dhe rezultatet e këqija të ndërhyrjes në natyrshmërinë e...

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Në librin e tij Oliver Tuist, shkrimtari i njohur anglez me famë botërore Çarls Dikens, rrëfen me stilin e tij të hollë historinë e një djaloshi të rritur jetim, i cili megjithë vështirësitë e jetës, arrin të bëjë një jetë të pastër e të dëlirë. Oliver Tuist është një vepër e mrekullueshme në të cilën dalin në pah fuqia e mirësisë, vlerat njerëzore,...

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Përralla si “Rosaku i shëmtuar”, “Rrobat e reja të mbretit”, “Sirena e vogël”, “Mbretëresha e dëborës”, “Shitësja e vogël e shkrepëseve”etj, janë ndër më të njohurat, të cilat janë ekranizuar herëpashere.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Shpresojmë se do ta lexoni me kënaqësi historinë e nënës dhe pesë fëmijëve që përballuan me durim vështirësitë e jetës.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Lexojini faqet e këtij libri me një frymë, për të parë se si rrodhën historia e ngjarjet në jetën e kësaj kukulle, ndërsa ai kalon nga njëra përpjekje në tjetrën për të mësuar se ç’do të thotë të jesh i ndershëm, madje përtej kësaj, ç’do të thotë të jesh njeri!

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Bashkohu dhe ti me Uendin, Xhonin dhe Majkëll Darlingun përgjatë rrugëtimit të tyre aventuror me Piter Panin, djalin që nuk u rrit asnjëherë, për atje ku zanat jetojnë, ndërsa fëmijët fluturojnë. Vetëm kujdes, sepse këtë tokë të magjishme sirenash e rrethojnë shpeshherë rreziqet, lëkurëkuqtë dhe pluhuri i zanave.  

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  450 Lekë Në stok

  Eleanor Hodgson PORTER u sëmur në moshë të vogël duke u detyruar ta braktiste shkollën në mes. Për një farë periudhë kohe ajo kohe u mor me muzikë. Muzika i shtoi karakterit të saj butësinë, ndjeshmërinë dhe thellësinë në këndvështrimin e saj ndaj jetës. Autorja në romanin e saj “Poljana” në njëfarë mënyre ka prezantuar jetën dhe ndjenjat e saj  

  450 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  350 Lekë Në stok

  Princi i ri Eduard jetonte një jetë luksoze i rrethuar nga shërbëtorë të gatshëm t’i plotësonin çdo dëshirë. Tom Kenti i kalonte ditët duke lypur rrugëve dhe netët në një kasolle nën trysninë e një babai tiran. Kur dy djemtë takohen situata komplikohet. Princi, i ngatërruar si Tomi, detyrohet të jetojë një jetë varfanjaku, ndërsa Tomi, padashur, bën jetën...

  350 Lekë
  Në stok
Shfaq 65 - 96 nga 141 libra