Kategoritë

Ofertat

 • Dranja
  Dranja

  Dranja, emri i veprës eponime persona...

  630 Lekë -10% 700 Lekë

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese Odeon

Shfaq 1 - 15 nga 15 libra
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Libri është një përsiatje nostalgjike e sentimentale e jetës së autorit në vende të ndryshme në Tiranë, Paris, Francë dhe ndërmjet dy vendeve, gërshetuar midis tyre nga një çimentim drithërues, qëu falin udhëtimet e atyre njerëzve që agjatë gjithë jetës nuk mbarojnë së ndërtuari urat e zemrës që lidhin dy vende, dy histori, dy dashuri. Në tekstin e librit...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Ky libër është ndërtuar në formatin epistolar; vijnë shtatëmbëdhjetë letra të shkruara. Edhe në këtë libër vjen kujtesa për vende, ngjarje dhe personazhe, të cilat autori i komunikon përmes letrave

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Krijimtaria më e spikatur në prozën e shkurtër të këtij autori të famshëm të shekullit XX, vjen në këtë vëllim të shqipëruar nga Idlir Azizaj.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Krijimtaria më e spikatur në prozën e shkurtër të këtij autori të famshëm të shekullit XX, vjen në këtë vëllim të shqipëruar nga Idlir Azizaj.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Emmanuel Carrère është përpjekur të hyjë në ndërlikimet e mendimit të një psikopati, vrasësi dhe gënjeshtari. I dënuar në korrik 1996, Jean-Claude Romand u lirua në qershor 2019, me kusht, dhe mbahet aktualisht nën mbikëqyrje.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  “Më kujtohet” është kryefjala e realitetit që ka jetuar autori, por që e kemi jetuar të gjithë ne. E përditshmja e jetës sonë. Është një kthim pas në kohë dhe një sendërtim i realitetit përmes imazhesh të fiksuar në mendje. Ky është jo për të shënuar një mendim por për të dhënë një goditje që na shkaktojnë kujtimet tona

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Memento mori, që në shqip do përkthehej “kujtohu që je i vdekshëm”, është vëllimi më i ri poetik i Alket Çanit. Mbresa udhëtimesh, tëhollime të detajuara metrike të vargëzimit, krisje formale, si dhe përkthime nga autorë të mëdhenj të poezisë botërore, të cilat përkojnë me atmosferën e përgjithshme të librit, - janë pjesë e këtij vëllimi poetik të Alket...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  Një udhëtim në Korenë e Veriut: Çfarë ndodh në vendin më të izoluar të botës? Pakkush nga Perëndimi ka pasur mundësinë që të vëzhgojë dhe dëshmojë atë që ka parë José Luís Peixoto, në prillin e vitit 2012.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Michaux shkruan atë që i ndodh në kokë. Ai ishte poet dhe piktor. Në të dy artet ai kërkoi hulumtimin dhe zbulimin e botës së tij të brendshme. Asgjë që ndodhet jashtë kësaj bote nuk i intereson Michaux–së.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Paul Valéry është një nga mendjet më brilante të shekullit XX. Ky libër, i përgatitur e përkthyer nga Alket Çani, përmbledh pothuajse të gjitha aspektet e krijimtarisë së këtij autori: prozë, poezi, ese.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Pas prozës, Ylli Demneri vjen me një vëllim në poezi: Janë dashur plot 25 vjet lexime të haikut të klasikëve dhe modernëve japonezë, mprehje të mendjes dhe kërkime të mendimit, derisa një ditë, befas, shfaqet kjo lloj poezie tek Ylli Demneri. Ai është në kërkim të dashamirësve të kësaj forme poetike edhe në Shqipëri, të cilëve iu ofron këtë vëllim me 111...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Ky është botimi më i përzgjedhur dhe një nga përpjekjet më stoike për të sjellë në një shqipe të bukur poezinë vështirësisht të përkthyeshme të Charles Baudelaire. Odeon ka mbledhur shqipërimet e Ismail Kadaresë, Fan S. Nolit, Alket Çanit, Arben Dedjes, Edmond Tupes dhe Romeo Çollakut. E veçanta e këtij vëllimi është edhe eseja e poetit të shquar francez,...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Saint-John Perse është poeti francez më i pazakontë. Ai është konsideruar si poeti më i madh i shekullit XX, duke e cilësuar si të paklasifikueshëm, pa pararendës e, natyrisht, edhe tejet të vështirë. Shqipërimi i këtij autori është bërë nga Alket Çani, i cili e përcjell te lexuesi me fuqinë e habisë, të mrekullisë dhe me shkallën e lartë të ligjërimit të...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Paul Valéry hedh një vështrim të shqetësuar mbi kohën moderne dhe perspektivat e saj. Kur ai shkroi esetë e librit “Regards sur le monde actuel” - pesë prej të cilave janë zgjedhur për të formuar këtë përmbledhje të vogël -, Europa kishte dalë nga Lufta e Parë Botërore, e cila i kujtoi se qytetërimet mund të jenë të vdekshëm dhe vitet 30 e thelluan edhe...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Autorja konsiderohet si një nga shkrimtaret më gjeniale e provokative të ditëve tona. Përmes mjeshtërisë së saj narrative, edhe në këtë trilogji romanore, ajo rrok çështje të mprehta të kësaj epoke postmoderne në Europë. Këtu sillen tematika të tilla si identitetet, raportet mes Lindjes dhe Perëndimit, të cilat janë pjesë e pandarë edhe e realitetit tonë....

  1 000 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 15 nga 15 libra