Nje varr per Boris Davidovicin : shtate kapituj te nje historie te vetme Shiko më të madhe

Nje varr per Boris Davidovicin : shtate kapituj te nje historie te vetme

Danilo Kiš (Danilo Kish ) BCA068

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

E përbërë nga shtatë tregime të zymta, Një varr për Boris Davidoviçin trajton temën e vetëshkatërrimit social e politik në Europën Lindore në pjesën e parë të shekullit XX. Personazhet e këtyre historive janë mbërthyer në një botë të hipokrizisë politike, që në mënyrë të pashmangshme çon drejt vdekjes.

Më shumë detaje

499 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN99927-33-10-1

690 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Duke u nisur nga fati i dhimbshëm i të atit të zhdukur në kampet naziste, Kish eksploron fatet njerëzore, të errëta e misterioze, gjatë një epoke të specializuar në zhdukjen pa lënë gjurmë të njerëzve. Për të arritur këtë fshirje-llahtar duhej më parë shpërfillur njeriu si i tillë, çdo njeri i marrë në veçanti duhej kthyer në diçka të parëndësishme, që mund të flakej tej. E gjithë vepra e Kishit sillet rreth kësaj bire të zezë me përmasa kolosale, kësaj shlyerjeje të njeriut, të individit. Një varr për Boris Davidoviçin përmban shtatë tregime që, për nga subjekti, janë të ndërlidhur, por njëkohësisht kanë integralitetin dhe mëvetësinë e tyre, e të gjithë së toku stisin "kapituj të një historie të vetme". Tregimet janë shkruar me një mënyrë që synon dokumentaritetin dhe montazhin, ku faktet dhe fiksionet ndërthuren e zëvendësohen ndër vete.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe135
ISBN99927-33-10-1
RedaktoriBashkim Shehu
V. Bot1999
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMigjen Kelmendi