I ri Cmim i reduktuar! Novelat, Tregimet, Dramat Shiko më të madhe

Martin Camaj, - Novelat, Tregimet, Dramat

Martin Camaj A-005491

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Vepra me e mire ne prozen e shkurter vjen ne nje botim luksoz, te punuar me kujdes nga shtepia botuese Onufri

Më shumë detaje

110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri

2 700 Lekë

-10%

3 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Tiranitë, krahas nervozizmit dhe stuhive kalimtare, janë për- pjekur të krijojnë portat e rreme e të gabuara. Në ngrehinën e përkorë të letrave shqipe, atje ku është duke zënë vendin e vet Martin Camaj, ashtu si në çdo panteon, hyhet vetëm prej një porte, asaj të madhes. E ajo portë, siç e tregon emri, nuk njeh veçse arsyet e mëdha. Siç është thënë dikur, De Rada i paharrueshëm, në një përshkrim të natës së pashkëve, ka rrëfyer për “engjëjt që e bëjnë veç gostinë e tyre”. Në tryezën e epërme, ku kanë zënë vend krenajat e letërsisë, nuk ngjiten zhurmat e vogla e as afrohen profilet e rëndomta. Atje ka përherë mirëkuptim e harmoni, ndaj e kremtja vazhdon përherë dhe ndriçimi i shandanëve nuk sos.

ISMAIL KADARE

(Nga parathënia për Veprën e Plotë të M. Camajt)

Përmbajtja

Dranja

Dy pushkë që ranë te “Ara e Gegës”

Vendi që i përngjante nji zgjoni bletësh

Nji trim që këndohej ndër kangë popullore

Udhtari maje mushkut

Arka e Noehit apo Friga

Bestytnia

Pishtarët e natës

Shkundullima

Rrungaja në mars

Katundi me gjuhë të fshehtë

Gjon Gazulli

Jesminë

Bigami

Loja e mbasdrekës

Kandili argjandit

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe785
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë