I ri Kanuni i Skanderbegut Shiko më të madhe

Kanuni i Skanderbegut

At Frano Ilia A-004615

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kjo vepër është pjesë e punës së palodhur të misionarëve katolikë shqiptarë për të dëshmuar traditën ento-kanunore shqiptare, në vijim të punës së shkëlqyer që bënë At Shtjefën Gjecovi me Kanunin e Lekë Dukagjinit, por edhe autorë të tjerë si At Benardin Palaj, At Donat Kurti, Dom Lekë Sirdani, etj. Ribotimi i këtij libri është vlerë e shtuar për kulturën juridike, dokësore dhe historike të popullit shqiptar

 

Më shumë detaje

880 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Franceskane
ISBN9789995697792

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky libër sjell zhvillimet juridike dhe etno-kulturore të Shqipërisë Qendrore, pikërisht në zonën ku pat zhvilluar aktivitetin e tij politik dhe ushtarak Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Këtu janë mbledhur rregullat e organizimit shoqnor kryesisht në zonën e Kurbinit, prej gojës së një plaku të quajtur Llesh Gjokë Malqi (1900 – 1979), plaku i parë i Bajrakut, me një histori fisnore që nis që nga shekulli i XIV.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe262
ISBN9789995697792
Viti i Botimit2019
VendodhjaShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim