Adami dhe Evelina Shiko më të madhe

Adami dhe Evelina

Ingo Schulze BD0472

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Adami dhe Evelina - romani i shkrimtarit gjerman Ingo Schulze, dikur gazetar në Republikën Demokratike Gjermane, rrëfen historinë e Adamit, rrobaqepësit nga provinca e RDGJ-së që ndjek të dashurën, Evelinën, deri në liqenin Balaton në Hungari për të shpëtuar lidhjen e tyre. Me pak gjëra me vete e shumë shpresa, protagonistët udhëtojnë pas hapjes së kufirit dhe arrijnë më në fund në Bavari.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789995680527

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në verën e vitit 1989, të rinjtë e Gjermanisë Lindore mbanin frymën pezull përtej Murit të Berlinit që ndante më dysh gjermanët vetë, me shpresa jo dhe shumë të ndryshme nga ato të rinisë shqiptare në vitet 90-91. Romani, i përkthyer deri tani në 20 gjuhë të botës, është shkruar kryesisht në formën e dialogut dhe pasqyron në mënyrë mbresëlënëse shpresat e rinisë së RDGJ-së të asaj periudhe. Romani mban si autor Ingo Schulze dhe eshte nje nga autoret me te njohur ne letersine bashkekohore gjermane. Ne njoftimin me kete rast thuhet se: Schulze eshte njeri prej shkrimtareve te sotem me ne ze ne Gjermani. Schulze rrefen me menyren e vet transformimin e botes mbeshtetur ne mitin biblik te mekatit te pare, debimit nga parajsa dhe nostalgjine per t'u rikthyer. "Adami dhe Evelina" u nominua per cmimin "Deutscher Buchpreis", i cili prej 2005-s vlereson cdo vit romanin me te mire ne gjuhen gjermane. Ky roman eshte perkthyer deri me tani ne 20 gjuhe. Ne shqip vjen ne perkthimin e Ardian Klosi.

Të dhëna

Faqe288
ISBN9789995680527
Viti i Botimit2009
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAdrian Klosi