I ri Ars poetica Shiko më të madhe

Ars poetica

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Poezia e Fostierit është shumëplanëshe. Dashnor i së pakufishmes dhe interpretues i së pafundmes dhe shumanshmes, nisur nga bërthama e fortë shtrihet drejt plotësimit të saj, i angazhuar me anët e shumta të saj, të dhëna mes poezive të tij.        

Më shumë detaje

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

NERAIDA
ISBN9789928227454

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

"Poezia e Fostierit është shumëplanëshe. Dashnor i së pakufishmes dhe interpretues i së pafundmes dhe shumanshmes, nisur nga bërthama e fortë shtrihet drejt plotësimit të saj, i angazhuar me anët e shumta të saj, të dhëna mes poezive të tij, si proces i idesë, si nevojë e të shkruarit, si funksion shumë i rëndësishëm, si aplikim i natyrshëm, si gjuhë, por edhe si përjetim pa dijeninë e saj, si objekt erosi dhe admirimi, por edhe sarkazme e urrejtjeje, si kamerë zmadhuese e një pamjeje të tjetërllojtë, si energji jetësore që tejkalon vetveten, si një fuqi shpërthyese që djeg dhe vetëdigjet.

Dhe këto si cilësi të pjesshme, me mendjen të kthyer në mënyrë konstante tek tërësia e saj solide.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe48
ISBN9789928227454
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiVangjel Zafirati