Lutjet e kambanës Shiko më të madhe

Lutjet e kambanes

Dritëro Agolli TO0289

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Për ta nisur ditën me një nga poezitë e mjeshtrit të fjalës, shkrimtarit Dritëro Agolli - Një antologji e përzgjedhur me krijimtarinë më të mirë të këtij poeti të njohur të letrave shqipe

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Më poshtë, po ndajmë një prej poezive më të bukura të Dritëro Agollit, e cila është pjesë e antologjisë:

LYPËSI I KOHËS

Atij i ikën të gjitha: ditët, javët, muajt e vitet,

I ikën ashtu pa kuptuar sa gati s’arriti t’i shohë.

Ishin vitet e tij, kur njeriu urdhëron, vërtitet e rritet,

Po ikën dhe mbeti pa kohë, dhe thotë: “Na ishte një kohë!”

 

Njeri pa kohë, i zbrazur nga koha që pate!...

Të jesh pa kohë, më i mjerë se të mjerët,

Askush s’të pyet ku shkove, ku vajte,

Atëherë ti bëhesh lypës i kohës që kanë të tjerët.

 

Ai ushqehet e rron, po rron si kufomë,

Fle dhe zgjohet sipas instinktit dhe normës,

Veçse ka mbetur pa kohë, ka mbetur një qenie pa formë,

Nëse do ta quanim kohën përmasë të formës.

 

1994

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe210
Viti i Botimit2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë