Cmim i reduktuar! Juvenilia dhe vjersha te tjera Shiko më të madhe

Juvenilia dhe vjersha te tjera

Ndre Mjeda BDI0102

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Në këtë poemë shoqërore - psikologjike me elemente të poemës filozofike, që u shfaq si dukuri e veçantë në letërsinë shqiptare të kohës, janë sintetizuar tiparet më karakteristike të artit të Mjedës, si: fryma demokratike, lakonizmi dhe plasticiteti. Poema, "Andrra e jetës", është vazhdim, shtjellim i përgjithshëm i motiveve nga jeta e fshatarëve të varfër, që e shqetësonin Mjedën dhe njëkohësisht pasqyrë e mendimeve të tij për jetën njerëzore dhe lumturinë.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992731443

360 Lekë

-10%

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ndre Mjeda shkroi relativisht pak, por vepra e tij letrare mbetet ndër më të rëndësishmet e letërsisë sonë. Ajo dëshmon se ndodhemi para një atdhetari të flaktë që, lirinë e Shqipërisë e të ardhmen e saj e të popullit shqiptar, e ka vendosur në qendër të veprimtarisë së tij atdhetare e letrare. Ky vëllim përfshin veprën e zgjedhur të poetit atdhetar, si Juvenilia, Andrra e jetës, vjersha e poema të tjera, si edhe disa përkthime të tij. Libri plotëson bibliotekën e nxënësve e studentëve dhe është shumë i nevojshëm për nxënësit e arsimit 9-vjeçar dhe shkollës së mesme.

Të dhëna

Faqe125
ISBN9992731443
RedaktoriPetrit Ymeri
Viti i Botimit1999
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë