ILLZ nr. 10 - numër special për Skënderbeun Shiko më të madhe

ILLZ nr. 10 - numer special per Skenderbeun

BKP0022

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Illz" - Revistë letrare e Tiranës nr. 10

Një numër special, me 488 faqe, me 118 autore, me letërsi shqipe e të huaj kushtuar Skënderbeut

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN97725207571

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përmbajtja e revistës nr. 10 “Illz”

Rexhep Shahu - Dy Fjalë Falenderimi

Enciklika e Papa Palit VI 17 janar 1968

F a q e t e R e d a k s i s ë

Skënder Mehmet Buçpapaj - Skënderbeizmi ynë
Xhemal Ahmeti - 550 vjet zi e festë për Gjergj Kastriotin
Fatmir Sulejmani - Kujt i pengon Skënderbeu?
Ragip Sylaj - Fara e përlindjes sonë kombëtare

R e t r o

Marin Barleti - Mbi jetën dhe veprat e Skënderbeut princit të epirotëve
Dhimiter Frangu – Historia e Gjergj Kastriotit – Skanderbeut
Pal Jovi – Madhështi, përktheu Xhevahir Spahiu
Poetë botërorë për heroin e kombit shqiptar – përgatiti Fotaq Andrea
Jacques de Lavardin - Gjergj Kastrioti Skënderbeu, emër i pavdekshëm…
Petrus Regulus Vincentius- Skënderbeu, rrufe do t’ju shfaqet!
Dominicus Alezegnano Patavinus - Një gjeni i lartë, me gjak të ndritur
Jamin Amadis - Skënderbeu, në radhën e perëndive
Pierre De Ronsard - O nder i shekullit tënd
Florient Chrestien - Francez, imito Skënderbeun
Gabriele Faerno - Midis të gjallëve, ti përherë
Luigi Groto - Skënderbeu i pamposhtur
Edmund Spenser - I madh në emër
Théodore Agrippa D’aubigné - Sa shumë luftëra
Gordon George Byron - Tokë e Shqipërisë, ku lindi Iskanderi
Margarita Sarroki - Skënderbeide
Rrëfim për Skënderbeun, princin e shqipërisë -Novela ruse e shekullit XVII- përktheu Agron Tufa
Andrija Kaçiq Mioshiq - Këngë për dyluftimet e Gjergj Kastriotit- Përktheu: Anton Anton Gojcaj
Frang Bardhi – Skënderbeu
Këngë popullore serbe për Skënderbeun - Përktheu Namik Dokle
François Marie Arounet – Voltaire - Po ta kishte mbrojtur Skënderbeu Kostandinopojën, rënia e saj nuk do të kishte ndodhur - Përgatiti Klodi Stralla
Henry Wadsworth Longfellow - Skënderbeu - Shqipëroi: Fan Noli

I n m e m o r i a m

Selman Riza - Gjergj Kastrioti – Heroi në këndvështrimin e shkrimtarëve të huaj
Aleks Buda - Figura e Skënderbeut në letërsinë botërore
Ramadan Sokoli - Skenderbeu ne muziken boterore

T ë f t u a r

Jovan St. Popoviq - Skenderbeu - Dramë ne pesë akte, përktheu Esat Mekuli
Dragutin Iliç – Skënderbeu – poezi, Përktheu Salajdin Salihu
Rogatien Faurre`s - Skenderbeu ose heroi shqipëtar, dramë, Punuar ndë gjuhë shqip prej Risto Dedes
Grigor Përliçev – Skënderbeu, poemë, Përktheu: Spiro Çomora
James M. Ludlow - Kapedani i jeniçerëve, roman, Përktheu: Andon S. Frashëri
Jean Bommart – Skënderbeu, novelë
Millorad Jankoviq - Balada Ballkanike, roman historik
Dragi Mihajllovski - Skënderbeu im, roman, Përktheu Nehas Sopaj
Oliver Jens Schmitt – Skënderbeu, Karizma- Shqipëroi Ardian Klosi

T ë z g j e d h u r

Jeronim De Rada - Gjon Huniadi, Përshtati Klara Kodra
Gavril Dara - Kënga e Sprapsme e Balës, Transkiptuar e përshtatur nga Shaban Demiraj
Zef Serembe - Pa Mort, Pjesë nga poema “Zotit”, Përktheu nga italishtja Xhevahir Spahiu
Naim Frashëri - Historia e Skënderbeut, fragmente
Gjergj Fishta - Nën hajat të Parrizit, Bisedë, 1914, Shën Pjetri, Skënderbeu, Djalli
Ndre Mjeda - poezi
Cuk Simoni - fragment nga romani në esperantisht “Heroi i Shqipërisë”, Përktheu Bardhyl Selimi
Binard Bilota- Shpata Skanderbekut ndë Dibrët Poshtë, fragment poeme
Et’hem Haxhiademi – Skenderbeu, Tragjedi me pese akte, fragmente
Athanas Gegaj - Arbëria dhe Gjergj Kastrioti Skënderbe, fragmente,
Fan S. Noli - I Shenjtë si Shën Luizi, dipllomat si Talejrandi, trim si Aleksandri i math, Fragment nga Historia e Skénderbeut Kryezotit té Arbérisë
Zef Skiroi – Këthimi (Fragment) Vdekja e Skanderbegut
Bilal Xhaferi – Krastakraus, fragment romani
Beqir Musliu - Kurorë Sonetesh- Skëndërbeu ose Shqiponja e Maleve
Ismail Kadare - Dialog me Djallin dhe me Zotin (Fragment nga libri Mosmarrëveshja)
Fatos Arapi – Shqiponja pranë diellit
Ali Podrimja – cikel poetik
Xhevahir Spahiu - Raport lufte
Ismail Kadare - Ca fletë të kronikës bosh/ poezi
Faslli Haliti- poezi,
Gjergj Jozef Kola - Skënderbeu do të kthehet, fragment drame
Petro Marko - Niku i Martin Gjinit, fragment drame
Sabri Godo – Skënderbeu, fragment romani
Gani Mehmetaj - 17 Janar 1468 vjet pas Krishtit, fragment nga romani "Zhvarrimi"
Sazan Goliku - Kushtrimi i mbrëmjes
Moikom Zeqo – cikel poetik
Ndue Ukaj - cikel poetik
Qazim Shehu – cikel poetik
Zimo Krutaj – poemth
Iliaz Bobaj - Lavdia e tij pret e përcjell shekujt, poezi
Kristo Frashëri- Portreti autentik i Skënderbeut, fraagment nga Skënderbeu – Jeta dhe Vepra
Aurel Plasari, fragment nga libri Skënderbeu – Një histori politike
Virgjil Kule - VITI 1447, freagment nga "Gjergj Kastrioti Skënderbeu - Kryqtari i Fundit"
Llazar Siliqi - fragment nga libreti i operas Gjergj Kastrioti
Gjon Berisha - Marrëdhëniet e Gjergj Kastriotit Skënderbeut me Selinë e Shenjtë
Dorian Koçi - Koalicioni Antiosman i Papa Kalistit të III Dhe Skënderbeu (1455-1458)

P l u s

Ernest Koliqi - poezi
Martin Camaj - poezi
Sadik Bejko – poezi
Petrit Ruka- poezi
Sabri Hamiti- poezi
Skënder Buçpapaj- poezi
Agron Tufa- poezi
Enver Gjergjeku- poezi
Agim Shehu- poezi
Dhori Qiriazi- poezi
Ymer Shkreli- poezi
Anton Papleka- poezi
Andon Zako Çajupi- poezi
Hiqmet Meçaj - poezi
Ragip Sylaj- poezi
Sazan Goliku - poezi
Shaip Emërllahu- poezi
Timo Mërkuri- poezi
Vaid Hyzoti- poezi
Prend Buzhala- poezi
Xhahid Bushati - poezi
Zyhdi Dervishi- poezi
Agim Mato- poezi
Izet Abdyli- poezi
Fiqirete Kukli – poezi
Bardh Frangu- poezi
Halil Matoshi- poezi
Ibrahim Kadriu- poezi
Bilall Maliqi- poezi
Kolec Traboini – poezi
Nikolla Spathari- poezi

L e t ë r s i g o j o r e

Kënkëzë e pleqërisë
Tregime dhe këngë popullore për Skënderbeun, mbledhur nga Qemal Haxhihasani
Skanderbegj, tej qofsh bekue – Këngë të mbledhura nga Shefqet Hoxha

N ë t a k i m m e s h k r i m i n

Shaban Sinani - Një poemë për Janji Uniadi-n nga Jeronim De Rada dhe një krahasim ndërtekstor me poemën Skënderbeu të Henry Longfellow-T
Afrim Rexhepi - Origjina e Formës, (Interpretim estetik i figurës së Skënderbeut)
Arian Krasniqi - Skënderbeu në dramat e Whnichop-it, Lillo-s, Havad-it, dhe Faurres-it
Luan Rama- Scanderbeg - Një Hero dhe për Frankët
Mojkom Zeqo – Poezitë e para europiane për Gjergj Kastriot – Skënderbeun
Nehas Sopaj - Një roman postmodern për Skënderbeun ose një dashuri e re për heroin tonë
Ymer Jaka - Skënderbeu në Historiografinë Frënge
P. Emanuil Jordani - Binard Bilota dhe poema e tij “Shpata Skanderbekut ndë Dibrët Poshtë”
Anton Çetta - Fytyra e Skënderbeut në traditën popullore

Të dhëna

Faqe488
ISBN97725207571
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë