I ri George Castrioti Scanderbeg (1405-1468) Shiko më të madhe

George Castrioti Scanderbeg (1405-1468)

Fan Noli A-008343

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër (Disertacioni i Fan Nolit, 1945, mban titullin e shkurtër, asnjanës në pikëpamjen emocionale, George Castrioti Scanderbeg, dhe është shkruar duke respektuar përpikërisht kërkesat e didaktikës së një doktorate. Mund të konsiderohet një model i shkrimit akademik edhe për brezat e sotëm, si për thellësinë e kërkimit, ashtu dhe për formën e paraqitjes.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928353726

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

29 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në nderim të 140-vjetorit të lindjes së autorit të kësaj monografie dhe në 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës u zgjodh të bëhej për herë të parë një botim anastatik-riprodhues pikërisht i kësaj historie të dytë të Skënderbeut nga Fan S. Noli, duke qenë e vetmja prej katër historive të tij (që iu nënshtrua jo gjykimit të redaksive botuese, por drejtimit shkencor universitar dhe jurisë përpara së cilës u mbrojt. Qëllimi është jo thjesht të respektohet një daktiloshkrim ende i pabotuar i autorit, por dhe të ofrohet një shembull i disiplinës shkencore në kryerjen e një doktorate. Botimi i këtij daktiloshkrimi nga Fondacioni Fan S. Noli, përgatitur për botim nga studiuesja e re Blerina Goce, me siguri do të nxisë studime krahasuese në këtë rrafsh

Të dhëna

Faqe344
ISBN9789928353726
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiBlerina Goce