Cmim i reduktuar! Pese leksione mbi Psikoanalizen Shiko më të madhe

Pese leksione mbi Psikoanalizen

Sigmund Freud A-004891

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Pavarësisht të gjitha plotësimeve, që do t’i bëheshin strukturës së psikoanalizës gjatë çerekshekullit që pasoi, këto leksione paraqesin një skicë paraprake të admirueshme. Japin një ide të shkëlqyeshme të stilit të qartë e të çlirët dhe të arsyetimit të pasforcuar, që e bënë Frojdin një lektor aq të shquar.

Më shumë detaje

93 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9992798610

540 Lekë

-10%

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në 1909-ën, Universiteti i Klarkut në Uorçester, Masaçusets, kremtoi njëzetvjetorin e themelimit dhe rektori i tij, Dr. G. Stenli Holl, ftoi Frojdin dhe disa nga ithtarët e tij kryesorë (K. G. Jung, S. Ferenci, E. Xhons dhe A. A. Bril) të merrnin pjesë në këtë ngjarje, ku edhe do të nderoheshin me tituj.

Frojdi e mori ftesën në dhjetor 1908, por u desh të vinte vjeshta e ardhshme që të celebrohej përvjetori; pesë ligjëratat e Frojdit u mbajtën nga dita e hënë, më 6 shtator, deri të premten e po asaj jave.

Kjo, deklaroi vetë Frojdi në atë kohë, ishte njohja e parë zyrtare e shkencës së re dhe, siç e ka përshkruar në “Studimin Autobiografik” të tij, teksa hidhte hapat drejt katedrës, ku do të mbante leksionet, “dukej si realizimi i një ëndrre të pabesueshme me sy hapur”.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe210
ISBN9992798610
Viti i Botimit2013
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiManushaqe Bako