I ri Cmim i reduktuar! Violeta Shiko më të madhe

Violeta

Isabel Allende BD0687

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky roman gjithëpërfshirës nga autorja e "Një petal i gjatë i detit" tregon historinë epike të Violeta Del Valle, një gruaje jeta e së cilës zgjat njëqind vjet dhe dëshmon për përmbysjet më të mëdha të shekullit të njëzetë. Nëpërmjet syve të një gruaje pasioni, vendosmëria dhe sensi i humorit i paharrueshëm i së cilës e çojnë atë në një jetë të trazuar, Isabel Allende na sjell edhe një herë një epope që është jashtëzakonisht frymëzuese dhe thellësisht emocionuese.

Më shumë detaje

11092 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994307067

1 380 Lekë

-8%

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Violeta vjen në botë në një ditë të stuhishme të vitit 1920. Ajo është vajza e parë në një familje me pesë djem të zhurmshëm. Që nga fillimi, jeta e saj është shënuar nga ngjarje të jashtëzakonshme, sepse valët e Luftës së Madhe janë ende duke u ndjerë, edhe pse gripi spanjoll mbërrin në brigjet e atdheut të saj në Amerikën e Jugut pothuajse në momentin e lindjes së saj.

Nëpërmjet ndërgjegjes së babait të saj, familja do ta kalojë atë krizë të padëmtuar, vetëm për t'u përballur me një të re, pasi Depresioni i Madh transformon jetën e butë të qytetit që ajo ka njohur. Familja e saj humbet gjithçka dhe detyrohet të tërhiqet në një pjesë të egër dhe të bukur, por të largët të vendit. Atje, ajo do të vijë në moshë dhe do të vijë duke i thirrur kërkuesi i saj i parë.

Ajo rrëfen historinë e saj në formën e një letre për dikë që e do mbi të gjithë të tjerët, duke rrëfyer kohë të dhimbjeve shkatërruese dhe punëve pasionante, varfërisë dhe pasurisë, humbjes së tmerrshme dhe gëzimit të pamasë. Jeta e saj është formuar nga disa nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë: lufta për të drejtat e grave, ngritja dhe rënia e tiranëve dhe në fund jo një, por dy pandemi.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
ISBN9789994307067
Viti i BotimitViolet
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAdrian Beshaj
RomanMagjik & simbolik