Isabel Allende

Isabel Allende ka lindur në Lima, në vitin 1942, dhe jetoi në Kili deri në vitin 1973. Pas grushtit të shtetit nga Pinoçeti, u vendos në Venezuelë dhe më pas në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Vlerësohet si një nga zërat më të rëndësishëm të narrativës bashkëkohore në gjuhën spanjolle.

Isabel Allende ka lindur në Lima (Peru), në vitin 1942-shin, por ka jetuar në Kili deri në vitin 1973, ku punoi si gazetare. Pas grushtit të shtetit që organizoi Pinochet- i, u vendos në Venezuelë dhe, më pas, në Shtetet e Bashkuara. Me romanin e saj të parë, Shtëpia e shpirtrave (1982), u afirmua menjëherë si një nga zërat më te rëndësishëm të narrativës në gjuhën spanjolle. Në vitin 2014, Barack Obama e vlerësoi Isabel Allende-n me Medaljen presidenciale të Lirisë. Ndërsa në vitin 2018, ajo u bë autorja e parë e gjuhës spanjolle që mori medaljen e National Book Award për kontribut të shquar në letërsinë amerikane.


Nga Shtëpia Botuese Dudaj - libra të tjerë të Isabel Allende: "Shtëpia e shpirtrave", "Paula", "Bija e fatit", "Portret në sepje", "Ishulli nën det", "Vendi im i imagjinuar", "Shuma e ditëve", "Loja e Riperit", "Fletorja e Majës", "Përtej dimrit", "Dashnori Japonez", "Qyteti i shtazëve", "Mbretëria e dragoit të arte", "Pylli i pigmejve", "Petali i gjatë i detit".

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 20 nga 20 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok

  Historia fillon me Eliza Sommers (personazhja kryesore, e bija e fatit) e cila ishte rritur në një koloni angleze në Kili nga zonja Rose dhe i vëllai i saj Xheremi. Në kohën kur ajo bie në dashuri me Xhoakuin Andieten (i varfër dhe jo në të njëjtën shtresë shoqerore si familja e Elizes), i cili punonte per Xheremin, në kodrat veriore të Kalifornise u...

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  "Ka pasione që ndizen si zjarre, derisa fati i mbyt me një të rënë të putrës. Por edhe në këto raste mbeten thëngjij të ngrohtë, që janë gati të digjen sërish sapo gjejnë oksigjenin". Historia epike e dashurisë midis vajzës së re Alma Belasko dhe kopshtarit japonez Ikimei: një ngjarje që del përmbi kohën dhe endet lirisht nga Polonia e Luftës së Dytë...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Nuk është në stok

  Isabel Allende Llona është një romanciere kilianoamerikane. Allende, e cila shkruan në traditën e "realizmit magjik", është konsideruar si një nga gratë romanciere të para të suksesshme në Amerikën Latine. Ajo ka shkruar romane bazuar pjesërisht në përvojat e saj, shpesh duke u përqëndruar në përvojat e grave, duke gërshetuar së bashku mitin dhe...

  600 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Isabel Allende rrëfen sërish jetën e një femre guximtare në një roman që përballon me delikatesë të madhe marrëdhëniet njërëzore: miqësitë e pakushtëzuara, historitë e njëmendta të dashurisë si dhe ato më të padukshmet, dashuritë e adoleshencës dhe ato që zgjasin një jetë.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Me lehtësi dhe ironi, Isabel Allende rievokon çaste të së shkuarës dhe ndalet në të tashmen për të na treguar arsyet e feminizmit të saj. Autorja niset nga origjina, nga fëmijëria dhe nga adoleshenca e saj, të kaluara në kornizën e një strukture të rreptë patriarkale.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Një roman ndryshe i Isabel Allende, një rrëfim magjik dhe një shtegim i thellë në kërkim të lirisië së individit: “Kemi mësuar të mos diskutojmë për budallallëqet, por vetëm për gjërat e rëndësishme.” – këtu zë fillë historia e këtij romani, ngjarjet e të cilit tregojnë betejat kundër skllavërisë që në shekullin e XVIII

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Femrat e familjes Xhekson, Indiana dhe Amanda, nënë e bijë, janë shumë të lidhura, edhe pse janë të ndryshme si dita me natën. Indiana, shëruese në një klinikë olistike, është një grua e lirë dhe krenare për jetën e vet. E martuar dhe më pas e ndarë shumë e re nga babai i Amandës, ngurron të përfshihet sentimentalisht, përveçse me Alanin, trashëgimtar i...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Isabel Allende na vjen me nje nga romanet me magjike te saj: Ne kete roman flitet per udhetime te mistershme ne Amazona dhe Himalaja, ne kerkim te dragoit te arte legjendar. Keto autorja spikat me mjeshtrine e saj te jashtezakonshme te rrefimit magjik, saqe lexuesi nuk e leshon kete liber nga dora deri ne perfundim te faqes se fundit

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Dëgjo, Paula, dua të të rrëfej një histori që, kur të zgjohesh, të mos ndihesh edhe aq e përhumbur. Kështu fillon romani i Isabel Allende-s, kushtuar vajzës së saj.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Për dashurinë dhe hijen na rrëfen për historinë e dy të rinjve, të angazhuar në një hetim gazetaresk, për një miqësi të përzemërt, e paracaktuar për t'u forcuar në rrethana të rrezikshme.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Në sfondin e një skenari të trazuar të shoqërisë kiliane, lind dashuria mes dy të rinjve gazetarë, të angazhuar në një hetim të rrezikshëm. Evangelina, vajzë me aftësi të dyshimta prej magjistrice, zhduket befas e rrëmbyer nga policia.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Luçia, Evelina dhe Riçardi, tre njerëz tejet të ndryshëm nga njeri-tjetri, gjenden të përfshirë në një thriller me pasoja të paparashikueshme. Tri fate që Allende i kryqëzon për t’i dhënë jetë një romani të mahnitshëm dhe shumë aktual mbi emigrimin dhe identitetin amerikan, mundësinë e dytë dhe shpresën se, përtej dimrit, na pret gjithnjë një verë e...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  E frymëzuar nga ngjarje historike që i ka përjetuar fort, Isabel Allende bën një eksplorim emocionues të lidhjeve sentimentale qe mund të farkëtohen në një mërgim të zgjatur, kur njeriu pyet veten se çfarë është toka e tij, nëse është territori mitik dhe i pakthyeshëm i rinisë apo vendi ku hedhin rrënjë dashuri të reja dhe të pathyeshme. Historia...

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Isabel Allende është cilësuar si autorja më e lexuar e historive moderne, një reputacion që rikonfirmohet në romanin e saj Portret në Sepje. Allende na paraqet sagën e një historie të trazuar, jetësh e dashurish në Kilin e shekullit të XIX-të me karakteret e romanit të saj më të hershëm, bestseller-it Shtëpia e shpirtrave.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ky roman mbyll trilogjinë “Kujtimet e Shqiponjës dhe Jaguarit”, të cilat nisën me Qytetin e Shtazëve, vijuan me Mbretërinë e Dragoit të Artë dhe Pyllin e pigmejve.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok

  15-vjeçari Alexander Cold bashkohet me gjyshen e tij të trembur në një udhëtim të jashtëzakonshëm. Një ekspeditë e National Geographic ka nisur një mision të pyjet e Amerikës Latine, për të dokumentuar Yeti-t legjendarë të Amazonës të njohur si Shtaza.

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  "Shtëpia e shpirtrave", është një sagë familjare ku pasqyrohet historia dhe fati i një populli të tërë, i popullit të Kilit, përmes rrëfimeve të grave të një familjeje të rëndësish-me dhe ekstravagante.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Ashtu si personazhet e disa romanëve të saj të paharrueshëm, Isabel Allende, e shenjuar nga një ndjenjë e dhimbshme mërgimi, kthehet me kujtime te rrënjët e saj, te një vend tashmë “i imagjinuar” dhe i zbehtë për shkak të largësisë së madhe, traumat e grushtit të shtetit, familja në diasporë, odiseja e saj e thurur me pasione, drama e suksese.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Ky roman gjithëpërfshirës nga autorja e "Një petal i gjatë i detit" tregon historinë epike të Violeta Del Valle, një gruaje jeta e së cilës zgjat njëqind vjet dhe dëshmon për përmbysjet më të mëdha të shekullit të njëzetë. Nëpërmjet syve të një gruaje pasioni, vendosmëria dhe sensi i humorit i paharrueshëm i së cilës e çojnë atë në një jetë të trazuar,...

  1 500 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 20 nga 20 libra