Kategoritë

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese Botimet Dritan

për faqe
Shfaq 97 - 128 nga 222 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 080 Lekë 1 200 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Nje nga thrillerat me te bukur te momentit ne te gjithe boten vijon me serine e tij, ku ne gjuhen shqipe Botimet Dritan sjellin vellimin e dyte te tij: Vetëm të vdekurit i ruajnë sekretet... Një qytet model fsheh sekrete. Sekrete që dikush do të vriste për t‘i ruajtur.

  1 080 Lekë
  1 200 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 080 Lekë 1 200 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Me prozën e vet elegante, me rrëfimin e mprehur me mençuri dhe humor dinak, me personazhet e parezistueshme, Madeleine Thien na jep një vizion befasues të shekullit të shndërrimeve të Kinës, sa të vrullshme, aq edhe trazuese.

  1 080 Lekë
  1 200 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  560 Lekë Në stok

  Kjo vepër qëndron përkrah aventurës së shkëlqyeshme të po këtij autori – “Era mes Shelgjeve” – dhe personazhet janë po aq intrigues sa Zhabani, Miu, Baldosku dhe Urithi, duke e kthyer Keneth Grehëmin në një ndër klasikët e letërsisë për fëmijë.

  560 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Libri i pare teresisht dedikuar paraadoleshences, te treguar dhe te hetuar nga dy eksperte te medhenj te psikologjise se moshes evolutive. Libri permban test vetevleresimi, filmat për t’u parë së bashku me fëmijët tuaj dhe dekalogun e gjërave për t’u bërë e për të mos u bërë

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  “Një libër i përkryer në rrëfim dhe absolutisht i besueshëm nga pikëpamja e informacionit: ai u ofron përgjigje të gjitha pyetjeve që jeta dhe prodhimtaria e Moxartit mund të sugjerojnë.”

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  620 Lekë Në stok

  Shkrimeve në prozë e atyre poetike, që i dhuruan famën, Saramago u vë përkrah shkrimet dramatike, ku procesi krijues u nënshtrohet po të njëjtave parime, që mbajnë më këmbë pjesën tjetër të prodhimtarisë së tij, kjo e fundit e bazuar në ndërthurjen mes kohës historike e kohës së trillimit.

  620 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Akademia e Gjuetarëve të Dragonjve është një seri librash për fëmijë nga autorja Kejt Mekmullan të ilustruara nga Bill Basso. Seritë flasin për aventurat e një djali të ri të varfër, Uiglafi i Pinuikut dhe për dy shokët e tij : Erika dhe Angus të cilat shkollohen në shkollën "Akademia e Gjuetarëve të Dragonjve" (AGJD) të cilin e ka blerë xhaxhai i...

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  "Nëna" u shkrua në vitin 1933, në Kinën e largët, fare pak të njohur për evropianët. Përmes një numri skenash që sjellin fatkeqësi dhe humbje të njëpasnjëshme në jetën e heroinës, burrin fillimisht, pastaj vajzën dhe, më në fund, një bir, synohet të kalohet thjesht në lartësimin e magjishëm të një figure poliedrike dhe që me anonimatin e vet rrok...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Nga toka në Hënë është një novelë e vitit 1865 e autorit Zhyl Verne . Ai tregon historinë e Klubit të armëve të Baltimores, një shoqëri e pas luftës civile amerikane, që synon të ndërtojë armë për të dërguar në hënë tre nga anëtarët e Klubit të armëve- Presidentin, një prodhues armaturash nga filadelfia dhe një poet francez në Hënë.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Ky libër është një përmbledhje përrallash ku përfshihen : Magjia, Shtatë pëllumbat, Uji i rinisë së përjetshme, Maçoku me çizme, Aladini, Bukuroshja e fjetur në pyll, Vajza që shkeli bukën, Vendi i qenve, Rubini i mrekullueshëm, Tre qentë, Princesha e magjepsur, Johani besnik, Princi i lumtur, Përralla e maceve, Gjarpri, Zogu i vezëve të arta, Pleshti dhe...

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Në vëllimin e dytë të “Një botë me përralla”, mund të lexoni: Flaka e dëshirave, Forca e dashamirësisë, Princi qe u martua me nje bretkose, perandori dhe zanat Libri i madh i magjive, Muzikantet e Bremenit, Baresha dhe oxhakfshirësi, Peshku i artë, Rrobaqepësi dinak, Tre muzikantë, Tri dëshirat, Dielli, hëna dhe Talia, Sindbad detari

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Në vëllimin e tretë të “Një botë me përralla”, mund të lexoni: Ali babai dhe dyzet hajdutët, Gjiganti egoist, Xhovanino kërkoi vdekjen, Tri Qitrot, Pallati i mbretëreshës së dënuar, Kripa, Një natë në parajsë, Nusja sirenë, Injoranti, Arusha, Nusja që jetonte prej erës, Historia e një gruaje dhe e pesë mëtuesve të saj, Zanat, Fyelli magjik, Breshka e...

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Kur Uiglaf mëson se ka fituar Një ditë me Sër Lansëlot (kalorësin më perfekt në botë), ai nuk mund ta besojë. Shoqaj e tij Erika, gjithashtu. Kur dita e shumëpritur arrin, ajo është akoma më shumë dyshuese. Është Erika thjesht xheloze, apo ka diçka dyshuese në Kalorësin më perfekt në botë?

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Ka, sidoqoftë, një numër shenjash paralajmëruese për keq. Njëri nga kapitenët e Grei Istërnit ka vdekur i mbytur. Një pasagjer është lënë në brakti i trallisur në thellësi të anijes.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% Në stok
  I ri

  BESTSELLERI I NJU JORK TAJMSIT - EMOCIONUES, SEKSI, I SOFISTIKUAR!

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë Në stok

  Kamyja në këtë formë të veçantë ripërshkon pjesë të rëndësishme të jetës së vet: fëmijërinë algjeriane, përvojat e hidhura të një periudhe të gjatë varfërie, gjërat e përditshme, miqësitë, traditat, ndjenjat, ëndrrat e jetuara mes një anonimie, ku nuk ekzistonte as e kaluara, as e ardhmja; prej nga ku ngrihet figura e një njeriu ideal, pikërisht “Njeriut...

  750 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Ditaret, për vlerën e tyre si rrëfim i drejtpërdrejtë, janë thelbësore për të kuptuar jetën dhe veprën e Franc Kafkës dhe përbëjnë, njëkohësisht, komentin më autoritar.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Gëzimi i ditë së Fundit të viti 999 prishet kur të tërë zbulojnë së Bota do të Shkatërrohet mijëvjeçarin e parë (1000)

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Në fillim një menestrel shëtitës i thotë Uiglafit se kishte lindur për të qenë hero. Pastaj djali lexon njoftimin e AGJD-së të ngjitur në pemën e njoftimeve të fshatit. Atëherë niset për në Akademinë e Gjuetarëve të Dragonjve dhe fillon ditën e parë të shkollës, ditë që nuk do ta harrojë kurrë!

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Parabolë politike mbi tiraninë e pushtetit, por edhe një histori tejet njerëzore fatkeqësish, moskuptimesh, frike dhe injorance, Oborri i mallkuar është njëra prej veprave më të bukura të Andriçit, një rrëfim skajshmërisht prekës, i pasur me patos e tmerr, që di herë pas here të fshihet pas një ironie tejet njerëzore.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  620 Lekë Në stok

  Oliver Tuisti është një djalë jetim dhe i varfër, të cilin e trajtojnë egërsisht në një strehë vorfnore. Pa asnjë kacidhe dhe i uritur, ky merr rrugën për Londër, po bëhet viktimë, duke rënë nën kthetrat e një bande grabitësish e xhepavjedhësish, që kryesohej nga krimineli Fexhin. Pas miqësimit me një zotëri bujar, në kohën kur burri bie pre e vidhet nga...

  620 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ky është një roman që denoncon indiferencën, që ngre gishtin akuzues dhe na kujton se nuk jemi përgjegjës vetëm për ato që bëjmë, por edhe për ato që nuk bëjmë, për ato që nuk mbrojmë dhe për ato që duhet të ngremë zërin, por heshtim.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Burrë i shquar i kombit gjerman. Sociolog, teolog, filozof, ekonomist, politolog. Kardinal i Këlnit. Autor i një numri veprash me vlerë të padiskutueshme, ndër të cilat, si kryevepër e tij, mbetet ky libër sociologjik i përkthyer në shumë gjuhë e vende të botës.

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  350 Lekë Në stok

  "Pasqyrat e Narçizit" shënojnë nivelin më të lartë të narracionit koliqian dhe të gjithë letërsisë së deriatëhershme. Rrëfimi në vetën e parë dhe të dytë, alternuar edhe me vetën e tretë, loja e simboleve dhe e mitemave, ritmi domethënës i organizimit sintaksor e kanë ndihmuar Koliqin të depërtojë në kufijtë e ireales. Mesazhi filozofik i shkrimtarit...

  350 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Një klasik i shkruar nga romaniceria franceze Zhorzh Sand në vitin 1846 me ngjarje që zhvillohen në një mjedisi rural ku ajo përpiqet të idealizojë temat që lidhen me këtë mjedis.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Perandoritë e Detit është një histori me ngjyra e ndodhi të jashtëzakonshme dhe ofron një kontekst thelbësor rreth përplasjes sonë të qytetërimeve.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Një mesazh, që rrjedh përgjatë tërë librit, i sintetizuar me qartësi të pangatërrueshme në: “Paktin mes të Humburve”, i cili konfigurohet si një manifest programatik autentik; nga një lexim anarkiko-kristian i historisë lind nxitja për një solidaritet themelues të një bote të re, i vetmi, që do të lejojë kapërcimin e tmerreve dhe padrejtësive, mbijetesën...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  620 Lekë Në stok

  Ato titullohen 'Bukuroshja e fjetur' apo 'Mbreti bretkosë'. Rrëfejnë për mrekulli, të drejtën për lumturi dhe triumfin e së mirës. Përrallat e vëllezërve Grimm i bëjnë sytë e fëmijëve të shkëlqejnë dhe kanë fansa kudo.

  620 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Pavarësisht të gjitha plotësimeve, që do t’i bëheshin strukturës së psikoanalizës gjatë çerekshekullit që pasoi, këto leksione paraqesin një skicë paraprake të admirueshme. Japin një ide të shkëlqyeshme të stilit të qartë e të çlirët dhe të arsyetimit të pasforcuar, që e bënë Frojdin një lektor aq të shquar.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Rekordet e “Pesëdhjetë hijet e Grejit” dhe trazimet që shkaktoi në mendjet e miliona lexuesve pasoi vëllimin e tyre. Personazhi ynë Ana Still nis një punë të re duke vënë në vijë karrierën e saj, por çfarë ndodh me demonët e Grejt tonë... 

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Hijet e Grejit e vijojnë aventurën e tyre me marrëdhënien seksuale mes Anës dhe Kristianit, e cila ndryshoi radikalisht jetën e tyre. Veç pasionit të zjarrtë nisin ankthet, makthet dhe rrisqet për personazhet tona…

  1 500 Lekë
  Në stok
Shfaq 97 - 128 nga 222 libra