Makina e kohes Shiko më të madhe

Makina e kohes

Herbert George Wells BDR061

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një shkencëtar anglez sajon një makinë për të udhëtuar në kohë. Ai udhëton në vitin 802,701 para Krishtit dhe zbulon dy specie: e vogla Eloi, dhe Morlock, një specie agresive e ngjashme me majmunin, që jetojnë nën tokë. Një shkencëtar anglez sajon një makinë për të udhëtuar në kohë. Ai udhëton në vitin 802,701 para Krishtit dhe zbulon dy specie: e vogla Eloi, dhe Morlock, një specie agresive e ngjashme me majmunin, që jetojnë nën tokë. Makina e kohws wshtw njw klasik i letërsisë fantastiko shkencore.

Më shumë detaje

103 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789994399512

450 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Herbert George Uells ishte një pionier i letërsisë fantastiko shkencore. Dy veprat e tij më të famshme janë romani Lufta e Botëve dhe kjo novelë. Një shkencëtar anglez sajon një makinë për të udhëtuar në kohë. Ai udhëton në vitin 802,701 para Krishtit dhe zbulon dy specie: e vogla Eloi, dhe Morlock, një specie agresive e ngjashme me majmunin, që jetojnë nën tokë. Ai konstaton se njerëzimi është zhvilluar mbi këta dy lloje, një rezultat i ndarjes mes klasës së qejfit dhe klasës së punës. Një detaj interesant është se Eloit kanë ende libra, por nuk mund ti lexojnë, për shkak se janë të gjithë analfabetë. Ka disa përshtatje në filma, duke përfshirë një të vitit 1960 nga George Pal.

Të dhëna

Faqe113
ISBN9789994399512
Viti i Botimit2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë