Ofertat

 • Ferma

  Ferma është botimi i parë didaktik që...

  500 Lekë 1 000 Lekë

Sagë & Histori Ka 529 libra.

për faqe
 • Shikim i shpejtë
  1 260 Lekë 1 400 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Do të të them një të fshehtë. Nën çdo ndërtesë që ngremë, të vogël a të madhe, përfytyro sikur ndodhet qendra e gjithësisë. Kështu do të punosh me më tepër kujdes dhe dashuri.

  1 260 Lekë
  1 400 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Në një fshat të varfër të Alentezhos, autori vizaton figura njerëzish, të ashpërsuar nga uria dhe puna, nga dashuria, xhelozia dhe dhuna: bariu i heshtur që sheh botën ti shkërmoqet kur djalli i pëshpërit që gruaja e mashtron; gruaja e Jozefit, e vuajtur deri në pamundësi; Gabrieli i vjetër dhe i mençur, i besuar dhe këshilltar; binjakët siamez Elia dhe...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  Bukuria ndjellëse dhe madhështore e Alpeve italiane është sfondi i takimit të parë të Enzës, një vajzë e bukur me këmbë në tokë, dhe Çiros, një djalosh i shkathët që jeton në një manastir murgeshash

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  E bija e kapitenit, qe romani i preferuar i Çehovit. Tolstoi parapëlqente Pushkinin prozator më shumë se Pushkinin poet, duke thënë se “gjëja kryesore te Pushkini është thjeshtësia dhe kompaktësia e veprës së tij”. Gogoli madje shkonte aq larg sa thoshte se “krahasuar me E bija e kapitenit, veprat tona janë përsheshe të ëmbla”. Dostojevski ndërkaq...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Në themel të romanit janë vendosur fakte deri më sot të panjohura, të cilat autori, që i ka kushtuar studimit të Procesit të Nyrenbergut shumë vite të jetës së tij, i ka vjelë nga pjesëmarrësit dhe dëshmitarët.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  "I huaji" është një nga romanet e rralla të letërsisë turke, që shqyrton hapur dhe larg shqetësimit humnerën mes shtresës intelektuale dhe asaj të popullit të thjeshtë. Ky libër mund të konsiderohet si një hallkë e romaneve të autorit Jakup Kadri Karaosmanollu, ku pasqyrohet një këndvështrim tjetër i Anadollit.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  “Lavjerrësi i Qytetit” është një vazhdimësi piramidale në krijimtarinë e Zija Çelës.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  “Engjëj të armatosur” ka marrë çmimin e Shoqatës së Botuesve Shqiptarë Libri më i mirë i vitit 2007. Ky roman është frymëzuar nga një histori e vërtetë. Kritika e ka vlerësuar romanin “Engjëj të armatosur” si romanin më të mirë të shkruar për periudhën e Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri në këto tri dekada, si një roman që hap udhën e mund të shërbejë...

  700 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 300 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% Në stok
  I ri

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Autorja e bestseller-it absolut, edhe në Shqipëri, “Gruaja e këpucarit” vjen me një tjetër roman në gjuhën shqipe. Sërish një histori dashurie, në mjedise italo-amerikane, ku e kaluara rri pezull plot magji, dhe mister mbi fatet e dy personazheve të romanit, Nelës dhe Renatos. Trigiani ka një talent mahnitës prandaj edhe me këtë libër sfidon....

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  “Paladium” është historia ime e disa ditëve, ku pa asnjë shkak, përfundova i paralizuar kokë e këmbë, në pamundësi për të lëvizur qoftë edhe një muskul të vetëm, i braktisur nga të gjitha shqisat dhe çdo mjet komunikimi tjetër me botën e jashtme. Është drama dhe frika e një udhëtimi përtej kufijve të largët të ekzistencës njerëzore, territoreve të sunduara...

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Një roman i magjishëm mbi realitetin indonezian, që përcjell mesazhe të qarta dhe që të mëson si të çlirohesh nga frika nëpërmjet rrëfimit të mëkateve të tua. “Tigri! Tigri!" është një satirë rreth hipokrizisë së shoqërisë. Personazhet e romanit përveçse të përballojnë; i duhet edhe që të zbusin "tigrin' brenda vetes.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  Romani “JETA DHE FATI” është libri më i rëndësishëm i Vasily Grossman-it. Është shkruar në vitin 1960, por botimi dhe qarkullimi i tij u ndalua nga organet e KGB-së. U botua për herë të parë në Zvicër në vitin 1980, ndërsa në Rusi u botua në vitin 1988. Subjekti i romanit është bazuar në dramën stalingradase.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Shkruar me një stil mbërthyes, Rein Raud sjell një vepër me personazhe të gjallë, pa tone të errëta hidhërimi apo moralizimi, por me mesazhe të fuqishme për jetën.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 300 Lekë Në stok
  I ri

  “Zahok - Tirani”, kjo dramë-alegorike njerëzore—që trajton një periudhë të trazuar dhe të dhunshme në historinë pas sovjetike të Taxhikistanit—gjatë shpërthimit të luftës civile në fillimin e viteve 1990, konsiderohet si ngjarje letrare në Rusi. Ky roman shpaloset si një polifoni epike, ku shtatë zëra origjinale shkrihen në një simfoni dramatike dhe në...

  1 300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok
  I ri

  Në këtë roman të bazuar në hulumtime rigoroze, pothuajse tërësisht në dokumentet historike, Olivier Guez ndjek gjurmët e Mengelesë gjatë viteve të largimit të tij nga Europa. Zhdukja e Jozef Mengelesë e vë lexuesin në një kërkim letrar në gjurmët e një prej figurave më të pahijshme dhe kriminale të shekullit të njëzetë.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Në roman ndërthuren dy jetët e Marisës, ajo e mëparshmja si emigrante në Vjenë dhe jeta e qetë e pa ndodhi në vendin e origjinës, të cilat i ndan në mes një fakt i fortë: vdekja e së ëmës.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok
  I ri

  Një roman tejet i zjarrtë dhe provokues, “Zoti e ndihmoftë fëmijën!”, libri i parë i Toni Morrisonit, me ngjarje të vendosura në kohët tona, edhe pse ka në thelbin e tij ndërthurjen e disa jetëve të ndryshme, përcjell një dhe vetëm një mesazh: mënyra e rritjes dhe vuajtjet në fëmijëri, janë vendimtare në formimin ose deformimin e personalitetit të një të...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Një roman i pazakontë dhe i ndjeshëm ndaj mundimit të rritjes, torturës së lamtumirës, kuptimit të jetës. E vendosur në një mjedis arbëresh të Kalabrisë, ngjarja tregohet nga dy zëra që nuk ngatërrohen për nga zhdërvjellsha e fjalëve dhe ritmi shumëgjuhësor. Festa e kthimit është në të njëjtën kohë një roman edukues, histori dashurie, akt denoncues mbi...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 350 Lekë 1 500 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Motra e hënës është vëllimi i pestë epik i sagës Shtatë motrat nga Lucinda Riley.

  1 350 Lekë
  1 500 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Edhe nje tjeter roman ne shqip vjen nga autorja e shquar Irene Nemirovsky.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  I pasur me elemente besnikërie, po aq sa edhe tradhtie, dhe me ngjarje të zhvilluara në një vend ku realiteti bëhet njësh me fantazinë, libri “Kapiten Koreli” është një roman i mrekullueshëm pasioni, politike dhe historie.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Hamishi e Kamila është konsideruar si vepër polivalente e përmasave klasike dhe Kristianë Roll si një profete “in universum”. India e saj është Oqeanike: në hapësirë, në popullatë, në problemet e brendshme, apo në ato që i nis si kumt botës. Drama personale e zonjës Roll përbën më fort një vijë lidhëse për kronikën artistike, të pasqyruar si reflekse që...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  I vendosur në sfond të Luftës së Dytë Botërore dhe të krijimit të shtetit të Izraelit, I ZGJEDHURI është një roman prekës për transformimin dhe traditën, rritjen dhe mençurimin, gjetjen e vetes – edhe nëse kjo mund të nënkuptojë heqjen dorë nga bashkësia.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  – Po sikur të jenë të vërteta fjalët që kryetari i klubit, haxhiqamilasi i vjetër, i tha Dr. Krastës se “Haxhi Qamili jeton, shfaqet, flet, nuk vdes kurrë, po bën një jetë të padukshme në eter si Perëndia”? – pyeti me ankth Diana. – Ndoshta njerëzit do të kenë fatin të kuptojnë se duhet të mendohen përpara sesa të veprojnë, – u përgjigj ai, thua se kishte...

  900 Lekë
  Në stok
Shfaq 449 - 480 nga 529 libra