Pasqyra e bojes Shiko më të madhe

Pasqyra e bojes

Jorge Luis Borges BOT0214

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Pasqyra e bojës nga autori i çmimit Nobel, Jorge Luis Borges është një histori thellësisht imagjinare që eksploron filozofinë, paradoksin dhe natyrën e ekzistencës së njeriut.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
ISBN9789995611033

200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Siguria se gjithçka tashmë është shkruar na asgjeson, ose na bën fantazmorë. Sapo shkrova fjalën "e pafundme". Nuk e kam sjellë këtë mbiemër thjesht për shkak të shprehive te gojetarise; po e deklaroj se nuk është e palogjikshme të mendosh se bota është e pafundme. Ata që besojnë se ajo ka kufij, hamendesojne se në një aksh vend ose vende mund të përfundojnë shkallaret, korridoret dhe gjashtëkëndëshat, por kjo është e pakonceptueshme dhe e gjitha është absurde. E megjithate, ata të cilët e paraqesin botën të pakufi, harrojnë se numri i librave të mundshëm nuk është. Marr guximin të hedh mendimin për ketë zgjidhje të problemit të lashtë: Biblioteka është e pakufishme, por është periodike. Nëse një udhëtar i përjetshëm do të udhëtonte në cilindo drejtim, pas një numri te parrëfyer shekujsh ai do të gjente se po ato vëllime përsëriten me të njëjtën parregullsi, e cila duke u përsëriur, kthehet në rregull: Rendi. Vetmia ime gjen gëzum në ketë shpresë elegante.

Të dhëna

Faqe79
ISBN9789995611033
Viti i Botimit2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiXhevat Lloshi