Jorge Luis Borges

Jorge Luis Borges është një nga shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit të XX. Ndonëse nuk e mori Çmimin Nobel në letërsi, vepra e tij arriti majat. Ai shquhet për erudicionin e jashtëzakonshëm, mjeshtrinë e rrëfimit dhe ndjeshmërinë e lartë ndaj çështjeve që prekin dhe kanë tëbëjnë me qeniet njerëzore

Jorge Luis Borges lindi me 24 gusht 1899 ne Buenos Aires,Argjentine, prej nje familjeje intelektuale. Per disa vjet u edukua ne shtepi nga nje guvernante angleze, por roli orientues i te atit (njohes i gjuheve te huaja, profesor psikologjie dhe i se drejtes) do te ishte vendimtar ne jeten e Borgesit.


1907-Borgesi ben sprovene tij te pare letrare me tegimin "Parzmorja fatale" frymezuar nga nje episod i "Don Kishotit".


1908- Lexon dhe perkthen nga anglishtja si psh. perkthimi i "Princi i Lumtur" te O.Wilde.


1914-Familja e tij shperngulet ne Gjeneve ku, Borges, spanjishtes dhe anglishtes i shton dhe frengjishten dhe gjermanishten.


1919-1921-Familja Borges udheton ne Spanje ku, Borgesi i ri lidhet me poete te levizjes ULTRAS ne Madrid ku shkruan edhe disa poezi, persiatje e mendime.


1923- Dy vjet pas kthimit ne Argjentine boton vellimin poetik qe e beri te famshem "Afshi i Buenos Airesit" ku publikohen 38 poezi te cilat, sot konsiderohen si kryeveprat e tij ne poezi.


1925 deri me 1936 boton: vellimin e dyte poetik "Hena nga nje faqe" me 21 poezi. Essene e pare Inkuizicionet, essene "Debati", essene "Madheshtia e shpreses sime", vell. me poezi "Rradhori i Shen Martinit, biografine e Evaristo Carrigo, "Histori e pergjithshme", "Pasioni", "Histori e perjetesise".


1930- Ky vit shenon fillimin e verbimit e tij dhe qe ketej e tutje krijimtaria e tij mbeshtetet vetem ne kujtese dhe diktim.


1938 - Ngarkohet me detyren e biblotekarit ne Bibloteken Kombetare.


Ne vitet 1940 - 1981 boton: Novelen "Pier Menar, autor i Don Kishotit", "Aleph", essete "Inkuzicionet e tjera", permbledhjen "Tregime te jashtezakonshme", "Enderr tigrash", "LIbri i te qenit imagjinar", "Raportet e doktor Brodise", "Autobiografia", "Libri prej rere" permbledhja poetike "Shifra" etj..


1956- Merr Cmimin Kombetar te Argjentines per letersine dhe ne 1980 cmimin "Servantes" ne Spanje.


Ndërron jetë me 14 Qershor 1986 në Gjenevë.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 5 nga 5 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok

  Një përmbledhje me tridhjetë biseda të shkrimtarit të njohur argjentinas Jorge Luis Borges, të zbardhura nga intervistuesi i tij, Osvaldo Ferrari, për radion "Municipal" të Buenos Aires në vitin 1984, zhvilluar pak përpara vdekjes dhe janë të fundit dëshmi që ka lënë. Këto biseda spontane dhe të lira, Ferraris i zbardhte dhe i botonte çdo javë në një...

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Ai është një botë idesh të qarta, të dëlira dhe njëherësh të pazakonta që...Janë shprehur në fjalë me një drejtpërdrejtësi dhe përkorje të shkëlqyer .[Ai] qe tregimtar madhështor.Ne i lexojmë tregimet e Borhesit me kërshërinë hipnotike me të cilën lexojmë zakonisht prozën policore... -Mario Vargas Llosa

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  200 Lekë Nuk është në stok

  Pasqyra e bojës nga autori i çmimit Nobel, Jorge Luis Borges është një histori thellësisht imagjinare që eksploron filozofinë, paradoksin dhe natyrën e ekzistencës së njeriut.

  200 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Ky vëllim përmbledh të gjitha tregimet e shkruara nga Borges-i, një ndër trashëgimitë më ndikuese dhe të jashtëzakonshme të letërsisë perëndimore. Universi borhesian, plot me pasqyra, labirinte, tigra, biblioteka, gauço dhe maska, është një nga peizazhet themelore të shekullit XX. “Libri i librave” ishte një temë e preferuar dhe e ripërsëritur e Borges-it...

  1 500 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 5 nga 5 libra