I ri T.S. Eliot - Poezi të zgjedhura Shiko më të madhe

T.S. Eliot - Poezi të zgjedhura

Tomas S. Eliot ZEN059

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky botim del me rastin e 70-vjetorit të Çmimit Nobel, 1948, “për kontributin e tij të jashtëzakonshëm e pionier në poezinë e sotme”.

Më shumë detaje

48 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
Fletët188

800 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kur vdiq më 4 janar 1965, Robert Girouxi shkroi se “bota u bë një vend më i vogël”. Si një nga poetët më me ndikim të kohës së tij, Igor Stravinski e nderonte “jo vetëm si një magjistar të madh të fjalëve, por dhe si ruajtësin më të rëndësishëm të gjuhës.”

Për Alfred Kazinin ai ishte “mana e njohur si ‘TS Eliot’, poeti model dhe më i cituar i kohës sonë, mishërim i përpikërisë letrare në botën anglisht-folëse.” Northrop Frye thotë thjeshtë: “Njohja tërësore e Eliotit është e detyrueshme për të gjithë ata që janë të interesuar për letërsinë bashkëkohore. Të pëlqen a jo, kjo s’ka fare rëndësi, sepse ai duhet lexuar medoemos.”

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët188
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAzem Qazimi