Me mujt me fjet Shiko më të madhe

Me mujt me fjet

Ledia Dushi IA0061

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ledia Dushi ishte vetëm njëzet vjeç kur botoi librin e saj të parë me poezi, Ave Maria bahet lot (1997), e cila menjëherë i solli asaj njohjen dhe Çmimin Kombëtar për poezinë më të mirë të vitit, Penda e Argjendtë (1998), akorduar nga Ministria shqiptare e Kulturës. Përmbledhja e saj e dytë, Seancë Dimnash (1999), përsëriti thelbin poetik të mëparshëm, strukturuar rreth një gjendjeje krejt të veçantë lidhur me fëmijërinë, dashurinë, dëshirën, përjetësi...

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Ideart
ISBN9789995629359

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ledia Dushi u lind më 1978 në Shkodër. Ka studiuar për gjuhë dhe letërsi shqipe. Ka punuar si gazetare. Shkruan kryesisht në dialektin e Shkodrës. Ka botuar vëllimet: Ave Maria bahet lot, Tiranë 1997 (çmimi kombëtar për poezinë, Pena e Argjendtë, 1998); Mbledhje dimnash, Shkodër 1999; Askush nuk vdes për mue, Tetovë 2003 dhe Me mujtë me fjetë me kthimin e shpendve, Ideart 2010. Një vëllim i saj është botuar në italisht, Tempo di pioggia, 2000.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe40
ISBN9789995629359
V. Bot2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë