Cmim i reduktuar! Solo për shpirtin Shiko më të madhe

Solo per shpirtin

Thoma Theodhosi MTH0001

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky vëllim përfshin poetët më të famshëm të njohur me emrin “Parnasi rus”. Kjo antologji nis me Pushkinin, Lermontovin, Jazikovin, Tutçevin, Bunin dhe vijon me poetët bashkëkohorë. Libri është përkthyer nga rusishja nga Thoma Theodhosi

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

EMAL
ISBN9789928040329

460 Lekë

-8%

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Poezia ruse ka shkëlqyer përgjatë dy shekujve të fundit: Fillimet e shkëlqimit i përkasin Pushkinit, i cili veç “Eugjen Onjeginit” ka lënë trashëgimi të pasur me shumë poezi. Klasikët dhe modernët e poezisë ruse, të grupuar në të ashtuquajturin “parnasi rus” vijnë në këtë botim antologjik të përzgjedhur plot shije nga Thoma Theodhosi.

Gusjev, Atamanova, Gavrillova, Shellokova, Gruzdjeva, Buharina, Bondarjeva, Minarjeva, Jaskeljan dhe Jetvtushenko janë autorët e përzgjedhur që kanë krijuar përgjatë shekullit të XX.

Pjesë nga libri:

Rininë ia fale poezisë

Dhe poezinë - dashuris'edhe lirisë,

Mirëpo... eh! ç'i duheshin Rusisë?!


Për ty, intriga thurnin në oborr,

«Heroi i kohës...» që jetove!

Përshkove qiellin rus si meteor

Dhe veten që fëmijë e flijove.


Me veprën dhe kurajën, si një profet,

Fatin tënd e parathe, mik i përjetshëm,

Por shkëlqimi i artit tënd, i arti poet,

Në zemrën e rinisë mbet'i pavdekshëm.

Të dhëna

Faqe250
ISBN9789928040329
Titulli origjinalEmal
Viti i Botimit2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiThoma Theodhosi