Cmim i reduktuar! Gazetaria me perkushtim: etike per profesionin Shiko më të madhe

Gazetaria me perkushtim: etike per profesionin

Edmund B. Lambeth BDI0072

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Mashtrimi, poshtërsia apo gënjeshtra - qofshin në qeveri, në biznes, në shkencë apo në organet e Rendit, - si rregull janë lajme. Nga libri

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992731206

450 Lekë

-10%

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

19 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kushtetuta dhe kuadri ligjor rregullues në një demokraci i atribuojnë medias përgjegjësinë për të informuar publikun. Media shihet si pushtet, por në dallim nga pushtetet e tjera ajo nuk votohet direkt as indirekt. Pushteti i saj është produkt i dy elementëve: bazës ligjore dhe raportit të tyre me shoqërinë, publikun. Një media e vlerësuar nga publiku mund të ketë pushtet më të madh sesa pushtete të tjera që burojnë direkt nga qytetarët, por që nuk gëzojnë vlerësimin e tyre. Në sistemet totalitare media prodhon propagandë, kurse në demokraci ajo informon shumëllojshmëri lajmesh dhe opinionesh, të cilat ushqejnë publikun dhe mendimin e lexuesve/shikuesve, duke ndikuar kështu direkt në perceptimin e tyre për sistemin politik dhe shoqërinë. Fragment nga libri

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe300
ISBN9992731206
V. Bot1998
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveRibtoim
PërkthyesiArben Kallamata