I ri Kolonel Shaberi Shiko më të madhe

Kolonel Shaberi

Honore de Balzak A-003621

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një roman që trajton përmbysjen e vlerave njerëzore në kohën e Francës së pas-Napolonit. Koloneli plagoset në luftë dhe do shumë kohë që të rikthehet në jetën normale, por më pas ai sheh se çdo gjë që kishte lënë kishte ndryshuar

Më shumë detaje

11 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9780201379624

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Koloneli Chabert mendohet se është vrarë në fushën e nderit në një nga betejat e Napoleonit. Teksa ka humbur kujtesën e tij, ai kaloi një vit në një azil.

Romani fillon kur kthehet në Paris, në jetën që kishte lënë pas tij, vetëm për të zbuluar se, në mungesë të tij, jeta e tij - familja e tij, shoqëria e tij, identiteti i tij - kanë ndryshuar.

Napoleoni është rrëzuar, aristokracia është kthyer në pushtet, sikur revolucioni të mos kishte ndodhur kurrë.

Gruaja e tij, duke besuar se ai ishte i vdekur, u martua me me një aristokrat. Të tmerruar për shkak se ajo pretendon se ajo e njeh atë dhe e sëmurë nga një shoqëri që nuk i njeh meritat e mëparshme, Chabert premton të rifitojë paratë dhe reputacionin e tij

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe93
ISBN9780201379624
Viti i Botimit2017
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArianit Zoto