Shkelqesia e tij Shiko më të madhe

Shkelqesia e tij

Émile Zola BD0487

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Heroi kryesor i romanit është Eugjen Rugoni, Ministër i Punëve të Brendshme i Napoleonit lll, një nga njerëzit më aktivë të epokës, të cilën Zolai e ka quajtur me të drejtë: "epokë absurde e marrëzisë dhe e turpit". Romani zbulon makineritë e fshehta politike të së ashtuquajturës "Perandori autoritare"

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789992750219

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Émile Zola (1840-1902) është shkrimtar francez mjaft i njohur, simbol i shkollës së natyralizmit dhe figurë e rëndësishme në liberalizmin politik të Francës. Më 1858 Zola u bë mik me piktorin Paul Cézanne dhe filloi të shkruante sipas stilit romantik. Në fakt, nëna e tij kishte planifikuar për të një karrierë në drejtësi, por shkrimtari i ri dështoi në provimin e diplomës. Para se të zbulonte prirjen e tij për letërsinë, Zola punoi si nëpunës në një firmë transporti e më pas në departamentin e shitjeve, në një shtëpi botuese. Ka shkruar recensione letrare dhe kritika arti për gazetat. Punoi edhe si gazetar politik, pa e fshehur antipatinë për Napoleonin III. Është autori i shumë tregimeve të shkurtra dhe eseve, i katër pjesëve teatrore dhe tri romaneve. Ndër librat e tij përmendim: Rugon Makarët, Zherminal, Shkëlqesia e tij, Rrëfimi i Klodit, Misteret e Marsejës, Paraja, Thérèse Raquin, Një fletë dashurie etj.

Të dhëna

Faqe474
ISBN9789992750219
Viti i Botimit2002
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSotir Caci