I ri Syte e erresires Shiko më të madhe

Syte e erresires

Dean Koontz A-005066

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani i autorit të shquar amerikan Din Kunc (Dean Koontz) parashikoi koronavirusin kinez 40 vjet më parë që sot shkatërroi ekonominë e gjithë botës. Mega-bestselleri botëror i New York Times, u rikthye me shitje në nivelet rekord në të gjithë botën sapo shpërtheu pandemia e Covid-19, dhe tashmë sapo është hedhur në qarkullim edhe në shqip nga Shtëpia Botuese Fan Noli.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928291684

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Koronavirusi është parashikuar në një libër te publikuar më 1981, me autor shkrimtarin amerikan Dean Koontz. Romani titullohet “Sytë e errësirës” dhe sot vjen në qarkullim nga Shtepia Botuese Fan Noli. Ai tregon pasojat e një virusi tejet agresive që shpërthen fillimisht në Wuhan të Kinës, në vitin 2020, aty ku është epiqendra e koronavirusit.

Por, virusi i romanit, që quhet Wuhan 400, sipas autorit, është një armë biologjike e krijuar nga qeveria kineze për të pergjysmuar popullsinë. Simptomat e tij nuk ngjajnë me ato të virusit të vërtetë aktual, - as vdekshmëria, - pasi në roman kushdo që preket nga virusi, ndërron jetë.

Fatmirësisht, koronavirusi i tanishëm është shumë më pak vdekjeprurës.

Në kapitullin e 39 të librit të tij, Dean Koontz shkruan se laboratori ndodhet në Wuhan, i cili i vendos virusit emrin, Wuhan - 400.

“Rreth vitit 2020 një pneumoni serioze do të përhapet në të gjithë botën dhe se kjo është në gjendje t’u rezistojë të gjitha trajtimeve të njohura. Një shkencëtar kinez me emrin Li Chen u largua në Shtetet e Bashkuara, duke mbajtur në disk një kopje të armës biologjike më të rëndësishme dhe të rrezikshme kineze të dekadës. Ata e quajnë ‘Wuhan-400’ sepse ishte zhvilluar në laboratorët e tyre. RDNA afër qytetit të Wuhan dhe ishte lloji i 400-të i zbatueshëm i mikroorganizmave të krijuar në atë qendër kërkimore. Wuhan-400 është një armë e përsosur. sepse prek vetëm njerëzit.”- shkruhet në një fragment të librit.

Ky libër u botua në vitin 1981. Dhe ky fragment i shkëputur nga një libër i vjetër tregon këtë të vërtetë të frikshme që sot ka përfshirë mbarë botën.

Koontz-i nuk është rasti i parë i një paracaktimi të dukshëm letrar: Romani i Morgan Robertson-it i vitit 1898, “The Ureck of the Titan” parashikoi “fatkeqësinë Titanic të vitit 1912 duke përshkruar një oxhak transatlantik, Titan, i cili u mbyt në Atlantiku i Veriut pas një përplasjeje me një ajsberg.

Në roman, virusi quhet “armë e përkryer”, “arma më e rrezikshme, arma e re biologjike në një dekadë”. Gjithsesi, nuk ka asnjë provë që koronavirusi i ri është krijuar në një laborator. Megjithatë, koincidenca midis virusit të librit dhe shpërthimit të koronavirusit aktual është shume e çuditshme.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe410
ISBN9789928291684
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanMister&Thriller